İçişleri Bakanlığı 110 KPSS siz Memur Alımı Başlıyor! Kaymakamlık Sınavı Ne Zaman?

İçişleri Bakanlığı 2021 yılı kaymakam adayı alımı yapacağını ilan etmişti. Başvurular haftaya başlayacak. Peki başvuru şartları nedir? Sınav ne zaman yapılacak?

İçişleri Bakanlığı 110 KPSS siz Memur Alımı Başlıyor! Kaymakamlık Sınavı Ne Zaman?

İçişleri Bakanlığı 2021 yılı kaymakam alımı yapacak. Bakanlık tarafından geçtiğimiz gün yayımlanan ilana göre 2021 yılı 110 kişilik boş kadro ile alım yapılacak olup adaylar şimdide kaymakam Adayı sınavına çalışmaya başladılar bile. Peki Kimler Kaymakamlık sınavına başvuru yapabilecek? Sınav ne zaman yapılacak? tüm detayları İşin Olsa ekibi olarak sizlerle paylaşacağız.

BAŞVURU SÜRECİ BAŞLIYOR!

İçişleri Bakanlığı Kaymakam adayı alımı sınavı 25 Mayıs 2021 tarihi ile başlayacak ve adaylara verilen 1 hafta süre içerisinden başvuru alınması bekleniyor. Bu kapsamda adaylar en geç 02 Haziran 2021 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Sınava başvurular Ölçme, Seçme ve Yerleştirme merkezi Başkanlığı tarafından alınacak olup adaylar T.C kimlik numarası ve aday şifresi ile başvurularını yapacaklar. Ayrıca 02 Haziran 2021 tarihine kadar başvuru yapamayan adaylar için geç başvuru tarihide belirleyen İçişleri Bakanlığı geç başvuruları 10 Haziran 2021 tarihi alacak.

KİMKER BAŞVRURU YAPABİLECEK?

Adayların merakla beklediği ilana göre İçişleri Bakanlığı 2012 yılı Kaymakam adayı alımı yapacak olup bazı eğitim nitelikleri, Yaş nitelikleri ve askerlik Niteliklerine uygun olmaları gereklidir.

Eğitim Şartı:

Yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmak veya;

Üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmak.

Yukarıdaki Eğitim şartlarını taşımayan adaylardan aranacak şartlar?

Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olmayan kaymakam aday adayları; mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adayları ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmek zorundadırlar.

Kaymakam Adaylığı Şartı:

1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu’nun 2 ve 2/A, 657 sayılı DMK’nın 48/A, 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 274/A ve Kaymakam Adayları Yönetmeliği’nin 5. maddelerinde yer alan şartlara haiz olmak.

Yaş Şartı:

01 Ocak 2021 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1986 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar).

Askerlik Şartı:

Askerlikle ilişiği bulunmamak; askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.

KAYMAKAM ADAYI SINAVI NE ZAMAN?

ÖSYM üzerinden başvuru yapmış ve başvurusu geçerli olan adaylar 10 Temmuz 2021 tarihinde kaymakam adaylığı sınavına katılacaklar. Bu kapsamda, Sınav, saat 10.15’te başlayacaktır. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır. Sınavda sorulacak soru sayısı ve cevaplama süresi; 100 soru için 150 dakika (2,5 saat) olacaktır.

BAŞVURULAR BAŞLADIĞINDA ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİNİZ.

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

YORUM EKLE
YORUMLAR
nanecan
nanecan - 2 yıl Önce

psikoloji ne alaka terapi mi yapacak?