Hazine ve Maliye Bakanlığı 2000 Memur Alımı Kadro Dağılımı ve Özel Şartlar Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesindeki memur personel eksikliğini karşılamak üzere 2020 yılı için 4 farklı kadroda 2000 memur alımı yapacağını bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2000 Memur Alımı Kadro Dağılımı ve Özel Şartlar Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesindeki memur personel eksikliğini karşılamak üzere farklı pozisyonlarda memur alımı yapacağını bildirdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakanı Olan Berat Albayrak remi Twitter hesabı üzerinde 2020 yılı için alım yapılacağının müjdesini verdi. Söz konusu duyuru 20 Mart 2020 tarihinde Berat Albayrak tarafından açıklanmıştı. Binlerce adaya müjde veren bakan 2020 yılı istihdam kapsamında farklı 4 kadro için alım yapacak. Ayrıca Maliye Bakanı Beraat Albayrak böyle can sıkını dönemde memur adaylarına müjde vererek binlerce kişiye umut kapısı oldu.000

2000 MEMUR ALIMI KADROLARI NEDİR?

4 Farklı kadro için memur alımı yapılacak olup toplamda 2000 kişi alınacaktır. Bu kapsamda 2000 lişilik kadro dağılımı şöyledir;

 • Vergi Müfettiş Yardımcısı: 200 Kişi
 • Hazine ve Maliye Uzman Yardımcısı: 500
 • Defterdarlık Uzman Yardımcısı: 300
 • Gelir Uzman Yardımcısı 1000

GENEL BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı memur alımına adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikler aranacak. Buna göre adayların, " Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak" şartları aranacak.

ÖZEL ŞARTLAR NEDİR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı genel olarak yukarıdaki nitelikleri talep edecek. Ancak özel olarak adaylardan, Yaş şartı, KPSS şartı ve eğitim şartı aranacak.

KPSS Şartı: Maliye Bakanlığı memur alımları 2018 KPSS puanı ile yapılmayacak. Berat Albayrak tarafından yapılmış olan duyuruya göre memur alımları 2019 KPSS ve 2020 KPSS ile yapılacak.

Yaş Şartı: Adayların en çok merak ettiği konulardan biriside memur alımlarında yaş şartı kaç olacak? Şartlar esnetilecek mi? Sorulatı oluyor. Bakanlık bunun üzerine yaptığı açıklamalarda Giriş sınavına katılcak adayların sınavın yapılacağı yılın Ocak ayı itibari ile 35 yaşını doldurmamış olmaları gereklidir. Bu kapsamda sınav 2020 yılında yapılacağı için adayların 01 Ocak 1985 ve sonrası doğumlu olmaları gereklidir.

VERGİ MÜFETTİŞ YARDIMCISI ALIMI ÖZEL ŞARTLARI:

Maliye Bakanlığının Vergi Müfettiş Yardımcısı alımı için adaylardan  eğitim bakımında ve KPSS bakımında şu özel şartlar arancak.

 • En az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen dört yıllık fakültelerden birini bitirmiş olmak.
 • Daha önce Vergi Müfettiş Yardımcılığı Sınavına katılmamış veya en fazla iki kez katılmış olmak.
 • ÖSYM tarafından (A) grubu kadrolar için 2019 veya 2020 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavının; KPSS17, KPSSP18, KPSS22, KPSS23, KPSS27, KPSSP28, KPSS47 ve KPSS48 puan türlerinin herhangi birinden 80 ve üzeri puan almak.

HAZİNE VE MALİYE UZMAN YARDIMCISI ALIMI ÖZEL ŞARTLAR:

Maliye Bakanlığı Hazine ve Maliye Uzman Yardımcısı kadrosu için adaylardan özel olarak aşağıdaki nitelikler aranacak.

 • En az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler, mimarlık, mühendislik, fen-edebiyat, iletişim fakülteleri ile diğer fakültelerin veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kurumlarından mezun olmuş olmak,
 • ÖSYM tarafından 2019 ve 2020 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavlarına (KPSS) katılmış ve KPSSP-4, KPSSP-14, KPSSP-25, KPSSP-19, KPSSP-34, KPSSP-13, KPSSP-12, KPSSP-1, puan türlerinden en az 75 puan almış olmak.

DEFTERDARLIK UZMAN YARDIMCISI ALIMI ÖZEL ŞARTLARI:

 • En az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak,
 • 2019 veya 2020 Yıllarında ÖSYM tarafından yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSSP39, KPSSP40, KPSSP42, KPSSP56 ve KPSSP118 puan türlerinden birinden en az 75 puan almış olmak,

GELİR UZMAN YARDIMCISI ALIMI ÖZEL ŞARTLARI:

Maliye Bakanlığına gelir uzman yardımcısı alımları farklı alanlarda yapılmaktadır. Bu kapsamda, eğitim ve KPSS şartları şöyledir.

 • 1. Grup için; en az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen dört yıllık fakültelerden birini bitirmiş olmak,
 • 2. Grup için; en az dört yıllık lisans eğitimi veren mühendislik fakültelerinin bilgisayar mühendisliği, bilgisayar ve yazılım mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği, enformasyon sistemleri mühendisliği, bilişim sistemleri mühendisliği lisans bölümleri ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen dört yıllık fakültelerden birini bitirmiş olmak,
 • 3. Grup için; en az dört yıllık lisans eğitimi veren istatistik lisans bölümü ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen dört yıllık fakültelerden birini bitirmiş olmak,
 • ÖSYM tarafından 2019 veya 2020 yıllarında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSSP12 ve KPSSP3 puan türünden en az 70 puan almış olmak şartları aranacak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

Hazine ve Maliye Bakanlıı 2020 yılı 2000 bin memur alımı ilanı için başvurular 2020 KPSS lisans sınavı ve sonuçlarından sonra başlayacaktır. Ayrıca Bakanın yaptığı açıklamalara göre Sınavlar 26 Ekim 2020 tarihinde yapılacaktır.

İLAN YAYIMLADIĞINDA ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİNİZ.

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı Memur alımına başvuru yapacak diğer adaylar burada. TIKLA SENDE KATIL

BAKANLIĞIN YAPMIŞ OLDUĞU PAYLAŞIMLAR

Ekonomimiz için verdiğimiz mücadeleye katılmak isteyen arkadaşlarımıza yeni kadrolar açıyoruz. Böylece Hazine ve Maliye, Defterdarlık, Gelir Uzman Yardımcılıkları ile Vergi Müfettiş Yardımcılığı ve Avukat kadrolarını içine alan 2000 kadronun müjdesini veriyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın @BeratAlbayrak  tarafından müjdesi verilen 2000 kadro ile ilgili akıllara takılan sorulara yönelik cevaplar:

ÖZEL HABER / İŞİN OLSA / İZMİR

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2020, 22:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah
Abdullah - 3 yıl Önce

Kpss 2020 sınav tarihi Eylül ayında olacak ise Ekim 26 da sonuç açıklanmış olur mu?