Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 1750 Memur Alımı Başvuruları Başladı! Nasıl Başvuru Yapılır?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yayımlamış olduğu ilanına göre 3 farklı pozisyon için memur alımı yapacak. Başvuru süresi başladı? Başvuru şartları nelerdir? Özel şartlar nelerdir? Nasıl başvuru yapılır? İşte detaylar.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 1750 Memur Alımı Başvuruları Başladı! Nasıl Başvuru Yapılır?

Geçtiğimiz günlerde Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayımlanmış olan ilana göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki personel eksikliğini karşılamak için farklı pozisyonlarda memur personel alımı yapacağını belirtmişti. Başvuru yapacak adaylar başvurularına bugün itibari ile başlayabilirler. Ancak adayların başvuru yapabilmeleri için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından aranan nitelikleri taşımaları şarttır. Haberimizin devamından ilanın detaylarına ulaşabilir ve başvurularına başlayabilirsin.z

ALIM KADROLARI NELERDİR?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesine toplamda 1750 kişilik kadro ile Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüklerine 1250 Muhafaza Memuru, 100 Muayene Memuru, Önlisans mezunu 60 Büro Perosneli ve Lisans mezunu 184 Büro Personeli alacak. Ticaret İl Müdürlüklerine ise, Önlisans mezunu 31 Büro Personeli ve Lisans mezunu 75 Büro Personeli alacak. Döner Sermayeye ise 30 Büro personeli olmak üzere toplamda 1750 Memur Personel Alımı yapılacak.

SÖZLÜ SINAV YAPILACAK?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesine alımını yapacağı 1750 kişilik kadro için adaylara sözlü sınav yapacaktır. Adayların kamu Personeli Seçme Sınavı puan durumu esas alınarak yapılacak sıralam sonucunda kadro sayısının 3 katı kadar aday sözlü sınava tabii tutulacaktır. İlgili sözlü sınav 21 Haziran 2018 tarihi ile 20 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Sözlü sınava katılmaya hak kazanan adayların listesi sözlü sınav tarihinden en az 10 gün önce Bakanlığın resmi internet sitesinden yayımlanacak olup adaylara ayrıca yazılı tebligat gönderilmeyecektir.

GENEL ŞARTLAR NELERDİR?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı alım yapacağı memur personel adaylarından , 657 sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki genel şartları taşımak ve 2016 yılında ÖSYM tarafından yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavından Önlisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSp3 puan türünden en az 70 puan almış olmaları gereklidir.

ÖZEL ŞARTLAR NELERDİR?

Başvuru yapacak adaylar yukarıdaki genel şartlarla beraber aşağıdaki özel şartlarıda taşımaları gerekmektedir.

Önlisans Mezunu Büro Personeli Özel Şartlar: Önlisans büro personeli pozisyonuna başvuru yapacak adaylar, En az iki yıl süreli eğitim veren İhracat-İthalat, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret Yönetimi, Dış Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Lojistik Yönetimi, Adalet Meslek Yüksekokulu ile, meslek yüksekokullarının Adalet, Gümrük İşletme ,Gümrük, bankacılık ve sigortacılık  İşleri önlisans programlarından mezun olmaları gerekmektyedir.

Muhafaza Memuru Özel Şartlar:Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu pozisyon için adaylardan özel olarak, En az dört yıllık eğitim veren fakültelerin  hukuk, siyasal bilgiler, İktisadî ve İdarî bilimler, iktisat, işletme fakültelerinden veya en az dört yıllık eğitim veren yüksekokulların gümrük işletme bölümünden veya bunlara denkliği olan YÖK onaylı yurtdışı veya yurtiçi ykseköğretim kurumlarından mezun olmuş olmak, Sınavın Son Başvuru tarihi itibari ile 30 yaşından gün almamış olmak ve Erkekler için en az 172cm ve bayanlar için en az 165 cm boyunda olmak şartları aranacaktır.

Lisans Mezunu Büro Personel Özel Şartlar: En az dört yıllık eğitim veren fakültelerin hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme ve İktisadî ve İdarî bilimler fakülteleri, uygulamalı bilimler yüksekokullarının gümrük işletme bölümünden veya bunlara denkliği olan ve YÖK tarafından kabul edilmiş yurtiçi veya yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş olmaları gereklidir.

Muayene Memuru Özel Şartlar: Bu Pozisyon için adaylardan, Son başvuru tarihi itibari ile 35 yaşını doldurmamış olmak ve 4 yıllık eğitim veren fakültelerin hukuk, siyasal bilgiler, İktisadî ve idari bilimler, iktisat, işletme fakültelerinden vea bunlara denkliği olan ve YÖK onaylı yurtiçi veya yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş olmak şartları aranır.

BAŞVURULAR BAŞLADI!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı personel alım başvuruları başladı. İlgili duyuru geçtiğimiz hafta yaılmış olup adaylar başvurularına bugün ( 23 Mayıs 2018 ) itibari ile başlayabilirler ve en geç 01 Haziran 2018 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekmektedir.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı memur alım ilanına başvuru yapacak adaylar başvurularını Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kurumsal internet sitesinde (www.gtb.gov.tr) yer alan iş talep formunu elektronik ortamda doldurarak müracaat etmeleri, elektronik ortamda yapılan başvuruda adayların bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak girmeleri gerekmektedir. Başvuru onaylandıktan sonra gerek aday tarafından gerekse Bakanlıkça herhangi bir değişiklik yapılması mümkün değildir. Posta ile veya diğer şekillerde yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir.

İlanın Tam Metni.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ilanı hakkında her zaman detaylı bilgi almak için İşin Olsa Mobil uygulamasını indirerek her daim oluşan gelişmeden haberdar olabilirsiniz. İşin Olsa Mobil UygulamasınaBuradan Ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 07:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
reşo
reşo - 4 yıl Önce

dayılara selam olssun :)

Muammer dere
Muammer dere - 4 yıl Önce

70 kpss değilde 60 olsa da olmaz mı ayrımcılık yapılıyor hükümet KPSS 60 olandan oy alamaz

Selçuk
Selçuk @Muammer dere - 4 yıl Önce

Baraj 70 işte. Neresi haksızlık? Biraz ders çalış barajı geç sende.

metin
metin - 4 yıl Önce

inşAllah yaş sınırı yoktur büro personel alımında

ali
ali - 4 yıl Önce

iş talep formunu bulan var mı?

Murat
Murat - 4 yıl Önce

Ben iktisat mezunuyum basvuru yapiyorum muhafaza memurluguna uygun degil diyor nedendir sizce kpssden 79 aldim