GİB 2022 yılı 650 GUY Alımı! Gelir İdaresi 650 Memur Alımı Kılavuzu

Gelir İdaresi Başkanlığı 650 Memur Alımı ilanı yayımlandı. 2022 yılı GUY alımları 13 farklı Şehirde yapılacak. GİB GUY Alımı şartları ve Kontenjan dağılımı haberde.

GİB 2022 yılı 650 GUY Alımı! Gelir İdaresi 650 Memur Alımı Kılavuzu

Gelir İdaresi Başkanlığı 2022 yılı beklenen memur alımı ilanını yayımladı. GİB bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 2022 yılı kapsamında Gelir Uzman Yardımcısı ( GUY ) alımı gerçekleştirecek. Gelir İdaresi Başkanlığı yapacağı sınav ile başarılı olan adaylarda 650 Kişinin atamasını gerçekleştirecek. Bu yönde adayların başvuru yapabilmeleri için bazı nitelikleri sağlıyor olmaları gereklidir.

GUY Alımı Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Gelir İdaresi Başkanlığı 2022 yılı GUY alımı için başvurular 21 Haziran 2022 tarihi ile başlayacak. Adaylar uzun zamandır ilgili ilanı bekliyordu. Beklenen ilan duyurularak başvuru şartları açıklandı.

Başvuru Tarihleri: 21 - 30 Haziran 2022

Başvuru Adresi: //sinav.gib.gov.tr adresindeki “Online Sınav Sistemi” üzerinden.

Başvuru Alınacak Şehirler: Zonguldak, Tekirdağ, Şanlıurfa, Samsun, Muğla, Mardin, Konya, Kocaeli, İzmir, İstanbul, Bursa, Gaziantep, Antalya

5 Şehir Tercih Hakkı Verilecek!

Gelir İdaresi Başkanlığı 5 il tercih edebilecektir. Başvuru şartlarını sağlayan adaylar, KPSS A Puan sırası esas alarak tercih hakkı ekranında 5 il tercih edebilecekler. İl tercihleri KPSS Puanına göre yapılacak değerlendirmeye göre yapılacak.

2022 Yılı GUY Alımı Kontenjan Dağılımı Belli Oldu!

GUY Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Gelir İdaresi Başkanlığı GUY alımı için adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak.

Bu kapsamda:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak gibi şartlar aranacaktır.

Özel Başvuru Şartları Nelerdir?

GUY alımı için özel olarak Eğitim şartı, Yaş şartı, KPSS şartı aranacak. Bu yönde,

Eğitim Şartı: En az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen dört yıllık fakültelerden birini bitirmiş olmak.

Yaş Şartı: 01.01.2022 tarihi itibarıyla 35 (otuz beş) yaşını doldurmamış olmak (01.01.1987 tarihinde veya bu tarihten sonra doğmuş olmak).

KPSS Şartı: ÖSYM tarafından 2020 ve 2021 yıllarında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavlarının birinden KPSS (A) P48 türünden 70 ve üzeri puan almış olmak.

GUY Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Herkesin merakla beklediği Gelir İdaresi Başkanlığı Gelir Uzman Yardımcısı alımı sınavı 23 Temmuz 2022 tarihi saat 10:00'da yapılacak. Sınav Ankara'da gerçekleştirilecek olup sınava katılacak adaylar başvuru değerlendirmesi sonrası GİB Online İnternet adresi üzerinde açıklanacaktır.

İLANIN TAM METNİ

YORUM EKLE