DHMİ KPSS Puanı İle 37 Hava Trafik Kontrolörü Alacak! Başvurular Başlıyor!

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü bünyesine Asistan ve Stajyer kadrolarında 37 kamu personeli alacak. Peki karoya göre şartlar nedir?

DHMİ KPSS Puanı İle 37 Hava Trafik Kontrolörü Alacak! Başvurular Başlıyor!

DHMİ ( Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ) personel alımı ilanı yayımladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığ resmi İnternet adresi üzerinde yayımlanan duyuruya göre Taşra teşkilatındaki eksikliği karşılamak üzere Hava Trafik Kontrolorü alımı yapacak. Ayrıca adaylardan KPSS şartı aranıyor ve detayları ve başvuru şartlarını sizlerle paylaşıyoruz.

KADRO DAĞILIM DETAYLARI NEDİR?

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü taşra teşkilatına 37 kişilik kadro ile kamu personeli alımı yapılacak. Bu yönde, 17 Asistan Hava Trafik Kontrolörü ve 20 Stajyer Hava Trafik Kontrolörü olmak üzere alımı yapılacak.

GENEL BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü adaylardan genel olarak, Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, 18 yaşını tamamlamış olmak, Askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi bulunmamak, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Sağlık açısından görevini yapmasına engel sağlık problemi olmamak gibi şartlar aranıyor.

KPSS ŞARTI VAR!

DHMİ kamu personeli alımlarında adaylardan KPSS şartı talep ediyor. Bu yönde adayların 2018 yılında ÖSYM tarafından yapılmış olan Kamı Perosneli Seçme Sınavından Lisans seviyesinde KPSSP3 puan türünden en az 70 puan alınmış olması gerekmektedir.

KADROSUNA GÖRE ÖZEL ŞARTLAR?

Asistan hava trafik kontrolör adayları için aranan şartlar:

a) Fakülte veya 4 yıllık yüksekokul mezunu olmak,

b) ICAO ANNEX'l kriterlerine uygun "Hava Trafik Kontrolörü olur" ibareli sağlık raporu almak, ( aranan şartlar www.dhmi.gov.tr adresinde yer alan Hava Trafik Kontrol Hizmetleri Personeli Lisans ve Derecelendirme Yönetmeliğinde yazılı bulunmaktadır.)

c) Hava/yer ve yer/yer sesli iletişiminde, yanlış anlamalara ve aksamalara yol açabilecek belirgin bir aksan veya lehçe, dilde pelteklik, gizli kekemelik ve aşırı heyecan sahibi olmamak, (Bu durum sınav komisyonunca tespit edilerek tutanak altına alınır gerekirse hakem hastaneye gönderilir ve hakem hastanece verilecek nihai rapor sonucuna göre işlem tesis edilir. Adaylar bilgisayar destekli sınavı veya yazılı sınavı geçmiş olsalar bile sınavı kazanmış sayılmaz ve elenirler.)

d) Son başvuru tarihi itibarıyla, son beş yıl içerisinde İngilizce Yabancı Dil Sınavından en az ‘C’ düzeyinde puan aldığını belgelemek, (ÖSYM Başkanlığı tarafından yayımlanan eşdeğerlik tablosunda belirlenen yabancı dil bilgisine sahip olduğunu gösterir belge (05.06.2015 tarihinden sonraki belgeler geçerlidir.).

e) Geçerli bir hava trafik kontrolör lisansına sahip olmak.

Stajyer hava trafik kontrolör adayları için aranan şartlar:

a) Fakülte veya 4 yıllık yüksekokul mezunu olmak,

b) Hava Trafik Kontrol Kursunun Başlayacağı 28.12.2020 tarihi itibariyle, 27 yaşından gün almamış olmak, (28.12.1994 ve sonrasında doğmuş olmak.)

c) ICAO ANNEX'l kriterlerine uygun "Hava Trafik Kontrolörü olur" ibareli sağlık raporu almak, ( aranan şartlar www.dhmi.gov.tr adresinde yer alan Hava Trafik Kontrol Hizmetleri Personeli Lisans ve Derecelendirme Yönetmeliğinde yazılı bulunmaktadır.)

d) Hava/yer ve yer/yer sesli iletişiminde, yanlış anlamalara ve aksamalara yol açabilecek belirgin bir aksan veya lehçe, dilde pelteklik, gizli kekemelik ve aşırı heyecan sahibi olmamak, (Bu durum sınav komisyonunca tespit edilerek tutanak altına alınır, gerekirse hakem hastaneye gönderilir ve hakem hastanece verilecek nihai rapor sonucuna göre işlem tesis edilir. Adaylar bilgisayar destekli sınavı veya yazılı sınavı geçmiş olsalar bile sınavı kazanmış sayılmaz ve elenirler.)

e) Son başvuru tarihi itibarıyla, son beş yıl içerisinde İngilizce Yabancı Dil Sınavından en az ‘C’ düzeyinde puan aldığını belgelemek, (ÖSYM Başkanlığı tarafından yayımlanan eşdeğerlik tablosunda belirlenen yabancı dil bilgisine sahip olduğunu gösterir belge (05.06.2015 tarihinden sonraki belgeler geçerlidir.).

f) Daha önce disiplin, başarısızlık ve idari yönden kursla veya Genel Müdürlükle ilişiği kesilmemek.

BAŞVURULAR BAŞLIYOR!

Devlet Hava Meydanları İşletmesi için 09 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanmış olan ilan için başvurular 11 Mayıs 2020 tarihinde başlıyor. Bu bağlamda başvurular en geç 05 Haziran 2020 tarihine kadar yapılması gereklidir. Adaylar başvurularını //isbasvuru.dhmi.gov.tr adresinden başvurmaları gerekmektedir. Adayların talep edilen bütün belgeleri sisteme eksiksiz yüklemeleri gerekmektedir. Şahsen ve posta yoluyla başvurular kabul edilmeyecektir.

İLANIN TAM METNİ

YORUM EKLE