Bakanlığa 45 Yaş Şartı İle KPSS siz 130 Memur Alımı Başvurusu Başlıyor!

Maliye Bakanlığına memur alımı başvuru süreci haftaya başlıyor. KPSS Şartı olmadan 130 Memur Alımı yapılacak olup şartlar ve ilan detayları haberde.

Bakanlığa 45 Yaş Şartı İle KPSS siz 130 Memur Alımı Başvurusu Başlıyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Memur Alımı için ilana çıkmıştı. Bu kapsamda farklı kontenjanlarda 130 kişilik kadro ile İç Denetçi Alımı yapılacak. İlan geçtiğimiz günlerde yayımlanmıştı ve başvuru süreci önümüzdeki hafta başlayacak. Peki adaylardan hangi nitelikler aranacak? KPSS siz Memur Alımı Yapacak ancak değerlendirmeler nasıl yapılacak? Başvurular nasıl yapılacak? Tüm ilan detaylarını sizlerle paylaşacağız.

130 Memur Alımı Kontenjanları Nedir?

İç Denetçi Aday Belirleme Sınavı ile yapılacak memur alımları için 100 Genel Katılımcı kontenjanından, 30 Bilgi Teknolojileri Kontenjanından alım yapılacak.

Genel Başvuru Şartları Nedir?

Adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikler aranacak. Buna göre " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Erkek Adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak" şartları aranacaktır.

Ayrıca KPSS siz Memur Alımı yapılacak ve adayların - En az dört yıl süreli eğitim veren yükseköğretim kurumları ile denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki eşdeğer eğitim kurumlarından birini bitirmeleri gereklidir.

Özel Başvuru Şartları Nedir?

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa (Kanun) tabi genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde (Kanuna ekli (I)-(IV)) sayılı cetvellerde yer alan kamu idareleri ile mahalli idarelerde çalışmış olma şartını yerine getirmek gereklidir. Buna göre;

a) Yardımcılıkta geçen süreler dâhil olmak üzere, mesleğe yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alındıktan sonra yapılan yeterlik sınavında başarı göstermek kaydıyla denetim elemanı olarak en az beş yıl.

b) Yardımcılıkta geçen süreler dâhil olmak üzere, mesleğe yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alındıktan sonra yapılan yeterlik sınavında başarı göstermek kaydıyla uzman olarak en az sekiz yıl.

c) Araştırma görevliliğinde geçen süreler dâhil olmak üzere, doktora unvanını almış öğretim elemanı olarak en az sekiz yıl.

d) Müdür ve daha üstü unvanlarda en az sekiz yıl.

e) Hâkim, savcı, kaymakam, Dışişleri Bakanlığı meslek memurluğu, hukuk müşaviri, müşavir hazine avukatı, hazine avukatı, avukat, doktor, eczacı, diş hekimi, veteriner, mimar, şehir plancı, şehir ve bölge plancı ve muvazzaf subaylık ile komiserlik ve üzeri görevlerde sekiz yıl.

f) Fakültelerin; İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Harita Mühendisliği, Harita ve Kadastro Mühendisliği, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, Geomatik Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Haberleşme Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Orman Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Haberleşme Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Kontrol ve Sistem Mühendisliği bölümlerinden mezun olarak “Mühendis” kadro unvanıyla en az sekiz yıl görev yapanlar aday belirleme sınavına katılabilirler.

Yukarıda belirtilen meslek mensuplarından lisans mezuniyeti Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Haberleşme Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Kontrol ve Sistem Mühendisliği olanlar Bilgi Teknolojileri kontenjanı kapsamında sınava gireceklerdir.

Sınavın son başvuru tarihinden (03/11/2021) önceki iki yıl içinde alınmış olması kaydıyla, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) en az elli puan almış olmak ya da ÖSYM Başkanlığı Yönetim Kurulunca eşdeğerliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bir sınavdan bu puana denk bir puana sahip olmak,

Uyarma ve kınama cezaları hariç disiplin cezası almamış olmak.

İç Denetim Koordinasyon Kurulunun (Kurul) belirlediği mesleki ahlak kurallarına ve kamuda uygulanan genel etik kurullara uygun özgeçmişe sahip olmak

45 Yaş Şartı Var!

Sınavın son başvuru tarihi itibarıyla kırkbeş yaşından büyük olmamak (03/11/1976 tarihinden sonra doğanlar bu sınava başvurabileceklerdir.).

Başvuru Süreci Haftaya Başlıyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığına 130 İç Denetçi alımı için başvuru süreci 21 Ekim 2021 tarihi ile başlayacak olup en geç 3 Kasım 2021 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Başvurular Bakanlığın Merkez Teşkilatı olan 4. Cadde (Kazakistan Caddesi) No: 112 Kat: 4 Emek/Ankara adresine şahsen veya posta yoluyla yapabileceklerdir.

BAŞVURU KILAVUZU

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2021, 16:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sd
Sd - 8 ay Önce

Şartlara göre mi personel alıyorsunuz.Yoksa elinizdeki personele goremi şartlar olusturuyorsunuz.

Ramazan akdulum
Ramazan akdulum - 9 ay Önce

Garson temizlik şöför