Adalet Bakanlığı 7260 Kamu Personeli Memur Alımı Yapıyor

Adalet Bakanlığı 2022 yılı memur kamu personeli alımı ilanları için başvurular devam ediyor. Farklı kadrolarda Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunu alım yapılacak. Şartlar nedir?

Adalet Bakanlığı 7260 Kamu Personeli Memur Alımı Yapıyor

Adalet Bakanlığı memur personel alımı başvuruları devam ediyor. Yayımlanan ilanlar ile 2022 yılı 7 bin 260 kişilik kadro ile alım yapılacak. Söz konusu ilanlara göre Bakanlık bünyesine en az lise mezunu alım yapacak. Bu kapsamda başvuru süreci hala devam ilanlar hakkında detayları siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

7260 Memur Kamu Personeli Alımı Kontenjan Dağılımı Nedir?

Bakanlık yayımladığı ilanlar ile farklı birmlerinde görevlendirmek üzere alım yapacak. Alımlari İcra Dairesi Başkanlığı, Merkez ve Taşra Teşkiları ile Personel Genel Müdürlüğüne alım yapılacak. Bu kapsamda,

İcra İşleri Dairesi Başkanlığı,

 • 500 İcra Katibi,

Personel Genel Müdürlüğü,

 • 3.618 sözleşmeli zabıt kâtibi,
 • 830 sözleşmeli mübaşir,
 • 984 sözleşmeli koruma ve güvenlik görevlisi,
 • 33 sözleşmeli teknisyen,
 • 12 sözleşmeli işaret dili tercümanı,
 • 83 sözleşmeli şoför,
 • 29 sözleşmeli aşçı,
 • 870 sözleşmeli hizmetli,

Merkez Ve Taşra Teşkilatı,

 • 3 Kaloriferci,
 • 141 Koruma ve Güvenlik Görevlisi,
 • 29 Şoför,
 • 10 Aşçı,
 • 48 Hizmetli,
 • 7 İstatistikçi,
 • 33 Mühendis,
 • 3 Psikolog,
 • 3 Sosyal Çaışmacı,
 • 13 Teknisyen,
 • 10 Tekniker,

Kimler Adalet Bakanlığına Başvuru Yapabilecek?

Adalet Bakanlığı memur personel alımı başvuruları için genel oalrak 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak. Özel olarak ise, KPSS, yaş, Eğitim gibi şartlar talep edileceği açıklandı.

KPSS Şartı Nedir?

Adalet Bakanlığına başvuru yapabilmek için en az 70 puan almış olmak gerekiyor. 2020 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından lise için KPSSp94, Ön Lisans için KPSSP93 ve Lisans mezunu için KPSSp3 puan türünden en az 70 puan almış olmak gereklidir. Atamalarda da gördüğümüz kadarı ile taban puanlar 70 - 75 civarında seyir ediyor.

Pozisyonuna Göre Özel Nitelikler Nedir?

Aşçı Alımı: Lise mezunu veya ön lisans mezunu aşçılık mezunu olmak, MEb onaylı sertifika mezunu olmak.

Kaloriferci Alımı: En az lise mezunu olmak ve Doğalgaz yakıtlı kalorifer ateşçisi sertifikasına sahip olmak.

Hizmetli Alımı: En az lise mezunu olmak.

Şoför Alımı: En az lise mezunu ve eb az E veya D tipi sürücü belgesine sahip olmak.

İstatistikçi Alımı: İstatistik lisans mezunu olmak.

Güvenlik Görevlisi Alımı: En az lise mezunu, 18 yaşını tamamlamış ve 30 yaşından büyük olmamak, Erkeklerde 170 cm ve Kadınlarda 160 cm boyundan kısa boylu olmamak, 5188 özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun 10. maddesindeki şartlrı taşımak.

Teknisyen Alımı: En az lise veya teknik lise mezunu olmak.

Tekniker Alımı: En az meslek yüksekokul mezunu olmak.

Mühendis Alımı: En az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak.

Psikolog Alımı: Psikoloji lisans bölümünden mezun olmak.

Sosyal Çalışmacı Alımı: Sosyal Hizmet veya Sosyal Hizmetler lisans bölümlerinin birinden mezun olmak.

İcra Katibi Alımı: En az lise veya dengi okul mezunu olup, örgün öğretim yoluyla verilen daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya başvuru tarihinde Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurumu ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip bulunmak.

Zabıt Katibi Alımı: En az lise, Ön Lisans veya lisans mezunu olmak ve Uygulamalı sınavdan en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için ilgisine göre sınav kurulu veya komisyon tarafından kura yöntemiyle belirlenerek adaylara verilen ya da UYAP sistemi üzerinden otomatik olarak seçilerek elektronik ortamda gönderilen bir metinden bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız ve tekrarsız en az doksan kelime yazmak.

Mübaşir Alımı: En az lise mezunu olmak.

Sözleşmeli İşaret Dili Tercümanı Alımı:  En az ön lisans mezunu olmak ve Türk İşaret Dili Bilim ve Onay Kurulu’nun (TİDBO) yürüttüğü Türk İşaret Dili Yeterlilik Sınavından (TİDYES) en az 70 puan almış olmak veya tercümanlık yapacak seviyede işaret dilini bildiğini gösteren en az 200 saatlik Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belge ya da sertifikaya sahip olmak.

Adalet Bakanlığına Başvurular Devam Ediyor!

Bakanlık personel alımı başvuruları 1 Mart 2022 tarihi ile başlamıştı. Başvuru için adaylarda 2 haftadan fazla süre verilmişti en geç 17 Mart 2022 tarihine kadar yapılacak başvurular geçerli sayılacaktır. Henüz başvuru yapmamış olan adaylar başvurularını İnternet üzerinden kariyer kağısından e-Devlet şifresi ile gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

İLANLARIN DETAYLARI VE BAŞVURU KILAVUZLARI BURADA

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2022, 04:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlkgül
İlkgül - 2 yıl Önce

Temizlik işi arıyorum

Raşit sanal
Raşit sanal - 2 yıl Önce

Torpilin yoksa hiç başvuru yapma,alınacaklar zaten bellidir.