Adalet Bakanlığı 2021 Yılı 1010 Memur Alımı Yapacak! Kadrolar Belli Oldu!

Adalet Bakanlığı 2021 yılı için memur alımı ilanlarının detayları belli olmaya başladı. 1010 kişilik kadro ile alım yapılacak olup Karar Cumhurbaşkanlığında yayımlandı.

Adalet Bakanlığı 2021 Yılı 1010 Memur Alımı Yapacak! Kadrolar Belli Oldu!

Adalet Bakanlığı 2021 yılı memur alımı yapılacak. Alım yapılacak kadrolar belli olmaya başladı.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı geçtiğimiz gün yayımladığı karar ile kamuya 2021 yılı için Açıktan memur Alımı kadroları ve alım yapacak kurumlar belli oldu. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığına bağlı olan Strateji ve Bütçe Başkanlığı yayımladığı karar ile Adalet Bakanlığının 2021 yılı 1010 kişilik boş kadro ile memur alımı yapacağını bildirdi. Bu kapsamda İşin Olsa ekibi olarak sizlere ilgili karar hakkında detayları aktaracağız.

1010 MEMUR ALIMI YAPILACAK!

Strateji ve bütçe Başkanlığı tarafından yayımlanmış olan 17/5/2021 tarihli ve 2021/236 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Adalet bakanlığına 2021 yılı 1010 kişilik kadro için atama izni verildi. Bu kapsamda Adalet Bakanlığı için belirtilen atama iznin 1.000 adedi sadece hakim Adaylığı kadrosunda yapılacak atamalar için kullanılacak.

MEMUR ALIMI İÇİN ŞARTLAR:

Bakanlığın 10 kişilik memur atama kadrosu için adaylardan 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar ve KPSS şartı aranacaktır.

HAKİM ADAYLIĞI İÇİN ŞARTLAR:

Adalet Bakanlığı hakim adaylığı için henüz ilan yayımlandı. Ancak geçtiğimiz dönemlerde alınan Hakim ve Savcı adaylarından aranan şartlar şöyleydi.

  • Türk vatandaşı olmak,
  • Adli yargı hâkim ve savcı adaylığı ile idari yargı hâkim adaylığı için giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak, Avukatlık mesleğinden alınacak adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı için; yazılı yarışma sınav tarihi itibariyle avukatlık mesleğinde fiilen en az üç yıl çalışmış olmak, yazılı giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 45 yaşını (doğum tarihi 01.01.1975 ve daha sonra olanlar) doldurmamış olmak,
  • Kamu haklarından yasaklı olmamak,
  • Askerlik durumu itibariyle askerlikle ilgisi bulunmamak veya muvazzaflık hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedeğe geçirilmiş olmak,
  • Hâkimlik ve savcılık görevlerini sürekli olarak yurdun her yerinde yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya engelliliği, alışılmışın dışında çevrenin yadırgayacağı şekilde konuşma ve organlarının hareketini kontrol zorluğu çekmek gibi engeli bulunmamak,
  • Taksirli suçlar hariç olmak üzere, üç aydan fazla hapis veya affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilâs, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflâs gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı bir suçtan veya kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak veya bu suçlardan veya taksirli suçlar hariç olmak üzere üç aydan fazla hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren bir fiilden dolayı soruşturma veya kovuşturma altında olmamak,
  • Hâkimlik ve savcılık mesleğine yakışmayacak tutum ve davranışlarda bulunmamış olmak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Adalet Bakanlığı 1010 memur alımı için hala belirsizlik devam ediyor. Bu yönde ilan yayımladığında anında haberdar olmak için İşin Olsa Mobil Uygulamasını indiriniz.

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2022, 10:41
YORUM EKLE