Adalet Bakanlığı 2020 Zabıt Katibi Alımları ne Zaman? Maaşları Nedir?

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yaptığı açıklamada 2200 personel alımı için (hakim, savcı, icra müdürü, icra müdür yardımcısı) müjdeyi verdi. Adliyelerde zabıt katibi alımı ne zaman yapılacak? yeni göreve başlayan katip maaşları ne kadar haberde.

Adalet Bakanlığı 2020 Zabıt Katibi Alımları ne Zaman? Maaşları Nedir?

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül bayram öncesi iki güzel haber vermek istiyorum diyerek; hakim, savcı, İcra Müdürü ve icra müdür yardımcısı alımı yapılacağı açıklandı. Adalet Bakanlığına bağlı adliyelerde görev yapmak üzere zabıt katibi,  mübaşir,  hizmetli, Ceza İnfaz kurumlarında görevlendirilmek üzere infaz ve koruma memuru, şoför, aşçı ve memur kadrolarında personel alımı ne zaman yapılacak merak edilen konular arasında yer aldı.

ADALET BAKANLIĞI MEMUR ALIMI MÜJDESİ;

Bakan Gül yaptığı açıklamalarda; açıktan ve nakil yolu ile İcra Müdürü ve icra müdür yardımcısı kadrolarına yanı sıra 100 idari hakim, 100 avukatlıktan geçen olmak üzere Toplam 1100 hakim savcı alımı yapılacak toplam 2.200 personel alımını açıkladı. Yazılı sınav 21, 22 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek. Bakan Gül son yaptığı açıklamada memur kadrolarına yönelik olarak herhangi bir değerlendirme yapmadı. 2020 yılı İKM, Katip kadrolarındaki personel alımlarının Cumhurbaşkanlığı strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından izin verilecek kadro  kadar yeni ilanlar açıklaması bekleniyor. Bu kadrolarda ki başvuru süreçlerine ilişkin herhangi bir takvim resmi kurumlar tarafından paylaşılmadı. Açıklamalar olduğunda anbean aktaracağız.

ZABIT KATİBİ MAAŞI NE KADAR

Kamu kurumlarında görev yapılan yapan memurlar Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez maaş zammı almaktadırlar. Enflasyon artışı ile birlikte toplu sözleşme maaş artışı hesaplandığında 2020 yılı Temmuz ayında Yeni göreve başlayan bekar ve çocuğu olmayan, lise mezunu 13'üncü derece ve 3. Kademede bulunan bir katip 3915 lira 58 kuruş net maaş almaktadır. Bu maaştan 98 tl bireysel emeklilik kesintisi BES çıkartılmıştır. En az 10 yıllık görev yapan 4. derece 1. kademede Lisans mezunu evli eşi çalışmayan ve iki çocuğu olan kadrolu zabıt katibinin net maaşı 5.135 TL olarak hesaplanmaktadır. Yeni alımlarda sözleşmeli olarak istihdam edilmesi de muhtemel olan kadrolardan zabıt katibinin lise mezunu sözleşmeli kadroda bekar 2020 Temmuz maaşı 3294 TL 51 kuruş olarak hesaplanmaktadır.

AÇIKTAN İCRA MÜDÜRÜ KADROSU NE KADAR OLACAK?

Adalet bakanı Abdülhamit Gül'ün icra müdür ve icra müdür yardımcıları ile ilişkin yaptığı sosyal medya paylaşımında alınan bir kısmının açıktan ve bir kısmını naklen atama yoluyla gerçekleştirileceğini açıkladı. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl uzun bir aradan sonra yönetmelik değişikliği ile birlikte ilk kez açıktan icra müdür alımları gerçekleştirildi. İcra Katibi görevinde bulunan personeller görevde yükselme sınavlarına girerek müdür ve müdür yardımcısı kadrolarına naklen atanabilmekteler. Naklen atama yoluyla ne kadar müdür alınacağı merak edilen konular arasında yer aldı.

İŞİN OLSA

YORUM EKLE