2022/1 KPSS Tercihleri 1500 Memur Alımı Yapılacak Mı ? Talepler Toplanıyor

KPSS Tercihleri için süreç geldi. Kamuya merkezi memur alımı yapılacak. Kurumlarda talepler alınmaya başlandı. İşte kontenjan ve kadrolar?

2022/1 KPSS Tercihleri 1500 Memur Alımı Yapılacak Mı ? Talepler Toplanıyor

2022 yılı Tercih kılavuzu ile memur alımı süreci başlıyor. Bildiğiniz üzere yılda iki kez yapılan Merkezi Tercih kılavuzu ile memur alımları Haziran ve Aralık aylarında başlıyor. Açıktan Memur alımı ilanları ile atanamayan adayların umutla beklediği süre yaklaştı. Kamu kurum ve Kuruluşları bu kapsamda düğmeye bastı. Adayların merak ettiği konulardan biriside Alım yapılacak kontenjan nelerdir? Kimler tercih yapabilecek? Bu tarz bilgiler adaylar tarafından merak ediliyor ve bizde İşin Olsa ekibi olarak sizlere bu haberimizde merak ettiğiniz tüm bilgileri paylaşacağız.

Kurumlar Taleplerini İletmeye Başladı!

Kamu Kurum ve Kuruluşları, Belediyeler, Üniversiteler bünyelerindeki memur ve personel ihtiyacını karşılamak üzere Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığına talepleri iletmeye başladılar. Tüm kurumlar bünyelerine memur personel alımı için merkezi sistem ile alım yapacak. Kurum bünyesinde hangi şehirde ve kaç kişilik boş kontenjan sayısını bildirerek Bakanlığa iletecekler. Daha önce de yapılan duyurular ile Kurumlar Talep Toplama işine 4 Nisan 2022 tarihi ile başladı. Talepler En geç 22 Mayıs 2022 tarihine kadar devam edecektir.

2022/1 İle En Az 1500 Memur Alımı Bekleniyor!

Kurumlar iletecekleri boşluk ile kontenjan sayısı belirlenecek. Geçmiş yıllara da baktığımızda İlk tercihlerde hep az kontenjan sayısı ile atama yapılıyor. Geçtiğimiz yıllara air veriler şöyledir:

  • 2017/1 - 2780 Boş Kontenjan
  • 2018/1 - 1471 Boş Kontenjan
  • 2019/1 - 1014 Boş Kontenjan
  • 2020/1 - 2582 Boş Kontenjan
  • 2021/1 - 1027 Boş Kontenjan

Bu doğrultuda 2022 yılı kontenjan dağılımında en az 1500 kişilik kadro ile atama bekleniyor.

Hangi Kadrolarda Memur Personel Alımı Yapılacak?

Lisans Mezunu: Aktüer, Antrenör, Tüketici hakem heyetiraporatörü, VHKİ Kütüphaneci, Matematikçi, Memur, Denizcilik Sörvey Mühendisi, Sekreter, Merkezi Satınalma Uzmanı, Mimar, Astronom, Mühendis, Kimyager, Sosyal çalışmacı, Mühendis, Fizikçi, Grafiker, İstatistikçi, Müze Araştırmacısı, Perfüzyonist, Psikolog, Mütercim, Arpon memuru, ARFF Memuru, Kitap Patalogu, Avukat, Bilgisayar İşletmeni, Stajyer Alım memuru, Şehir Plancısı, Programcı, Veteriner hekim kadrolarında alım yapılacak.

Ön Lisans Mezunu: VHKİ, Anbar memuru, ARFF Memuru, Programcı, Bilgisayar İşletmeni, Dava Takip Memuru, Enformasyon Memuru, Gişe Memuru, Ambar Memuru, İş Makinası Sürücüsü, Sağlık teknikeri, Aşçı, Hemşire, Tekniker, Sekreter, Kondoktör, Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Memur, Muhasebeci, Şoför, Teşkil Memuru alınacak.

Lise Mezunu: Vagon Teknisyeni, Şoför, Memur, Bilgisayar İşletmeni, Hizmetli, Sağlık teknisyeni, Teknisyen alımları yapılacak.

2020 Yılı KPSS Puanı Kullanılacak!

2022/1 Tercih kılavuzlarında 2020 yılı KPSS Puanı kullanılacak. Bu kapsamda 2020 yılında yapılan KPSS'den Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden puan almış olmak gereklidir. Herhangi bir Taban KPSS Puanı belirtilmemiş olup Sıralamaya göre atama yapılacak.

KPSS Tercih Kılavuzu Ne Zaman Yayımlanacak?

Adaylar tarafından beklenen tercih kılavuzu 30 Haziran 2022 tarihinde yayımlanarak süreç başlayacaktır. En geç 7 Temmuz 2022 tarihine kadar devam edecek olan tercihler için süreç ÖSYM üzerinden Elektronik ortamdan ilerleyecektir.

KPSS Tercih Kılavuzundan anında haberdar olmak içim İşin Olsa Mobil uygulamasını indirebilir veya Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İşin Olsa İnstagram >>>>> BURAYA

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2022, 18:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Demir
Kenan Demir - 2 yıl Önce

Bu alımı yapanlar tam bir uyanık! En baştaki alımlar ücretsiz diye alımı çok az tutuyorlar. Esas çok alımı sonrakilere atıyorlar. Ücret aldıkları için. (Tabi onu da sürekli böle böle yapıyorlar ki daha fazla para toplamak için) Yani alımlarda giden bir giderde yok, ama kişi başı 30 TL alınıyor. Resmen dolandırıcılıktan başka bir şey değil! Hakkım sonuna kadar haram olsun inşAllah!

Kenan Demir
Kenan Demir @Kenan Demir - 2 yıl Önce

Hocam bari benim ismim ile cevap yazmasaydın. Şimdi kendi kendime cevap verdiğimi sanacaklar. Neyse canın sağolsun! Ayrıca insanları böyle zor durumda bırakanlar ile gelecek sene seçimlerde görüşeceğiz! Hem ekonomiyi mahvettip, işsizliği arttırtikları için, hemde bu sığınmacıları başımıza bela ettikleri için! Az kaldı malûm kişilerden kurtulamaya

Yalan dünya
Yalan dünya @Kenan Demir - 2 yıl Önce

Kesinlikle çok haklısınız.Başka türlü açıklanamazdi.Keşke dedgnzi görüpte okusalar ve utansalar bu hallerindn.Sağlık kurumları işletmecilği mezunyum ve hiçbir zaman atamasnı göremdim bu alımlarda.En uyduruk bölümlerde bile alım oluyor ama bizde yok.

Mükerrem sadık
Mükerrem sadık - 2 yıl Önce

Yıllardır kamuya ve özel kurumlara tüm siyasi pwarti milletvekillerinin referansları dışında halen iş verilmeyen milyonlarca üniversite mezunlarını işsiz bıraktıkları hususunuda sayın çok saygıdeğer cumhurbaşkanımıza,da iletmiş olduk.

Asdkfkfk
Asdkfkfk - 2 yıl Önce

Madem sürekli 2020 kpss puanını kullanacaksınız neden 2021 de sınav yapıyorsunuz şu saçmalığa bakın

Nazlı
Nazlı @Asdkfkfk - 2 yıl Önce

Mühendis vs iki senede bir sınava tabi oluyor.

Ksksk
Ksksk - 2 yıl Önce

Biri bana 2021 puanıyla ne zaman alım açacaklarını söylesin almayacaklar maden neden ben 2021 de sınava girdim

Sümeyye yıldız
Sümeyye yıldız - 2 yıl Önce

Ya böyle saçmalık olabilir mi Allah aşkına.Madem bu 2021 puanları kullanılmayacak neden sınava girdi insanlar habire 2020 deyip duruyorsunuz artık 2021 KPSS ye acilen geçiş yapılmalı yazık günahtır ya! Lisans okumak işsiz öğretmen olmak suç mu bu insanlar nerede değerlendirilecek ? 85 alamayan öğretmen bu ülkede yaşamasın mı başka platformlarda görev yapamasın mı hakkımı zerre helal etmiyorum bu düzene

Aygün
Aygün - 2 yıl Önce

Neden hemşire önlisans acaba bu ülkede lisans okumak suç mu bu nasıl bir sistem

Murat kaya
Murat kaya - 2 yıl Önce

Yorum yapan arkadaşa cevap arkadaşım yıllardır işe alımlar bugüne kadar referanslı olarak yapılmış olduğuna göre tabiki 2020 yılı ve daha çok evvelki yıllarda alımlarda tabiki referansları olmayanlara öncelik verilmesi şarttır,çünkü bu üniversite mezunlarına halen iş verilmemiş,bunlar diplomalarını yaksınlarmı yani,diplomaları sahtemi yani.

Wwww
Wwww - 2 yıl Önce

Ücret 10 TL olmali , lise mezunları 55 ile 70 puan arasında alım olmali