2019 Temmuz Ayı Kamu KPSS'li KPSS'siz Memur Personel Alımları - İlanlar Güncellendi

Temmuz ayının girmesi ile birlikte bir çok bakanlık ve kamu kurumu binlerce memur personel alıyor. Alımlar KPSS ile ve KPSS siz olarak yapılıyor. İşte Detaylar.

2019 Temmuz Ayı Kamu KPSS'li KPSS'siz Memur Personel Alımları - İlanlar Güncellendi

Ülekmizde bulunan işsizlik sebebi ile binlerce üniversite mezunu genç malesef kariyer sahibi olamıyorlar. Ayrıca bir çok işsiz kişi de iş bulmakta zorluk çekiyor. Bu kapsamda haziran ayının bitmesi ile birlikte Temmuz ayı alımları yayımlandı ve Temmuz ayında kamu alımları devam ederek binlerce aday iş sahibi olacak ve mesleği üzerine kariyer yapma fırsatı yakalayabilecek. Bu bağlamda bizde İşin Olsa ekibi olarak sizler için hazırladığımız bu haberimizde sizlere Temmuz ayı içerisinde yayımlanan ilanlar hakkında detaylı bilgi vereceğiz. 

Haberimizin içeriğinde sizlere şunlardan bahsebedeğiz :

1. Temmuz ayı içerisinde adaylardan aranan genel nitelikler ve özel nitelikler nelerdir?

2. Temmuz ayı için memur personel alımları sınav detayları nedir?

3. Başvuru bilgileri nedir ve nasıl başvuru yapılır?

4. Detaylı kurumuna göre tablo ile alım ilanları nedir?

ADAYLARDAN ARANAN GENEL NİTELİKLER NELERDİR?

Şubat ayında kamuya almı yapılacak Memur Personel Alımı ilanları ile adaylardan genel olaraki 657 sayılı devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartları taşımaları, Sağlık açısından görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık problemi olmamaları, Erkek adaylar için askerliğini yapmış olmak veya askerlik ile ilgisi bulunmamak, Yapılacak güvenlik ve arşiv araştırmasında olumlu sonuç alabilmek, Kamu haklarından mahrum bulunmamak, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak gbi genel nitelikleri taşıyan adaylar başvuru yapabilir. Ayrıca bunun dışında adaylardan aşağıdaki Özel nitelikler aranacaktır.

ADAYLARDAN ARANAN ÖZEL NİTELİKLER:

Kamuya Kamu Personeli alım ilanına başvuru yapacak adaylar kurumların belirlediği özel nitelikleri taşımak zorundadırlar. Hem Genel Hemde özel şartları taşıyan adaylar başvuru yapabilir. Buna göre adaylardan özel olarak, Eğitim, Yaş, KPSS ( aranıyorsa ), YDS ( aranıyorsa ), tecrübe şartı gibi nitelikler aranmaktadır.

Eğitim Şartı: Eğitim şartı olarak adaylardan, Alımı yapılacak boş kadro veya pozisyon için adaylar mutlaka belirtilen eğitim seviyesinde olmak zorundadırlar. Buna göre adayların en az ilköğretim mezunu olmak şartı ile, Lise mezunu, Önlisans Mezunu veya Lisans mezunu olmaları gereklidir.

Bunun dışındaki kamu kurumlarına başvuru yapacak adaylar en az lise mezunu veya en az önlisans mezunu olmak zorunludur. Lisans mezunlarından, 4 yıllık eğitim veren alımımı yapılacak ilgili alan için eğitim görmüş veya buna denkliği olan ve YÖK onaylı yurtdışı yükseköğretim kurumlarındna mezun olmuş olmaları gereklidir.

Yaş Şartı: Adayların 18 yaşını tamlamış olmaları ve 35 yaşını doldurmamış olmak şartı ile alım yapmaktadırlar. yaş şartları gennelikle ilanın yayımlandığı tarihten veya son başvuru gününe göre hesaplanmaktadırlar.

YDS Şartı: Bazı kamu kurumları adaylardan alımı yapılacak alan için ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dİl Sınavından ingilizce veya diğer dillerden puan almış olmak şartı arıyorlar. YDS şartı her ilan için geçerli olmayıp buna ilanın detaylarından ulaşabilirsiniz.

KPSS'li KPSS'siz Memur Personel Alımları:

Memur olmak yolunda ilerleyen adayların en büyük korkusu Kamu Personeli Seçme Sınavıdır. Kurumlar genellikle adaylardan Giriş sınavına katılabilecek adaylara KPSS puanı ile aıralama yapmakta ve bu sıralama sonucuna göre giriş sınavına çağırmaktadırlar.

Buna göre Lise Mezunu olan adaylardan KPSSP94, Lisans mezunu olan adaylardan KPSSP3 ve Önlisans mezunu olan adaylardan KPSSP93 puan türünden puan almış olmak şartları aranmaktadır. Adaylar bu yönde 2017 veya 2018 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından kadro seviyesine puan almış olmaları gerekmektedir. Buna göre KPSS 60 puan ile Memur Alımı yapılmaktadır. Ayrıca özel olarak belirtecek olursak KPSS puan seviyesi kurumun belirlediği Taban puan şeklinde geçerli olacaktır. En az 60 ile başlamakta olup bu puan seviyesi 70, 75, 80 veya 85 puan gibi puanlar istenmektedir. Özellikle temmuz ayında başvurusu başlamış olan Adalet bakanlığı ilanı için adaylardan 70 puan almış olmak şartı aranmaktadır.

KPSS Şartı Olmadan Alımlar: Bazı kamu kurum veya kamu kuruluşları alımlarında adayladan Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı aramaksızın alım yapmaktadırlar. Bunlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

GİRİŞ SINAVI YAPILIYOR!

Kamu Kurumlarının neredeyse hepsi adayları kadroya almadan önce Giriş Sınavı sistemi uygulamaktadırlar. Buna göre adayların başvuru yapmasının ardından kurum tarafından yapılan incelemeye göre adayları sıralamaya alarak kadro sayısının kat sayısı kadar aday ınava çağırılmaktadırlar. Bu Sebeple adayların burada KPSS puan durumu çok önem taşımaktadır. Başvuru yapan adaylarn KPSS puan durumu esas alınarak yapılan sıralama sonucuna göre kurumlar sonuçları kendi internet sayfalarında yayımlamaktadırlar.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Kamuya alım yapacak kurumlara başvurular, kurumların belirlediği tarih içerisinde yapılamktadır. Buna göre kurumun belirlediği tarih dışında yapılacak başvuru kesinlikle kabul edilmeyecketir. Başvurular ise şahsen, Elektornik ortamda, Posta yolu ile veya e-posta yolu ile yapılmaktadır. Başvuru şeklini kurum mutlaka ilanın belirtmektedir. Kurumn belirlediği şekil dışında yapılan başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.

TEMMUZ AYI MEMUR PERSONEL ALIMI YAPAN KURUMLAR:

İşin Olsa ekibi olarak hazırladığımız özel bu haberimizde sizlere detaylı alım tablosu hazırladık. Aşağıdaki tablo yardımı ile alı yapacak kuruma, İlanın detaylarına, son başvuru tarihlerine, KPSS şartı olup olmadığına ve toplam alım sayısına ulaşarak bu ilanlara başvuru yapabileceksiniz.

İLAN TABLOSU GÜNCELLENDİ:

Söz konusu temmuz ayına ait kamu personeli alımları ve memur alımı ilanlarını güncelledik. Son zamanlarda yayımlanmış olan kamu personeli alım ilanlarına göre üniversiteler, jandarma subay alımları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Sİlahlı Kuvvetleri Subay ve Astsubay alımları, Adalet Bakanlığının yeni ilanları, Devlet Demiryolları gibi kurumlar eklendi.

Tercih Kılavuzu Yayımlandı!

09 Temmuz 2019 tarihi itibari ile ÖSYM KPSS 2019/1 tercih kılavuzunu yayımlayarak 68 farklı kamu kurumuna 1014 devlet memuru alımı yapılacağı belirtildi. Adaylar tercihlerini en geç 18 Temmuz 2019 tarihine kadar gerçekleştirmeleri gerekmektedir. İşte Güncellenen tablo.

Alım Yapacak
Kurum veya
Kuruluş ve
Pozisyon

KPSS Şartı

Alınacak Personel Sayısı

Son Başvuru Tarihi

Detaylar

Türk Kızılayı

Yok

TIKLAYIN

ROKETSAN

Yok

TIKLAYIN

SYDV

TIKLAYIN

THY

29/08/19

TIKLAYIN

Jandarma

Yok

220

26/07/19

TIKLAYIN

Merkez Bankası

Var

15

03/09/19

TIKLAYIN

İçişleri Bakanlığı

Var

21

07/08/19

TIKLAYIN

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

-

-

02/08/19

TIKLAYIN

Akbank

Yok

-

-

TIKLAYIN

TSK Subay ve Astsubay

Yok

-

06/08/19

TIKLAYIN

Kültür bakanlığı

KPSS 60

56

26/07/19

TIKLAYIN

Yıldız Teknik Üniversitesi

Var

5

09/08/19

TIKLAYIN

Konya Teknik Üniversitesi

Var

2

29/07/19

TIKLAYIN

15 Farklı Banka

Yok

-

-

TIKLAYIN

TÜBİTAK

Yok

16

06/08/19

TIKLAYIN

Mersin Büyükşehir Belediyesi

Yok

80

25/07/19

TIKLAYIN

Tarım Bakanlığı

Yok

-

10/08/19

TIKLAYIN

Akbank

Yok

-

-

TIKLAYIN

Emirates

Yok

-

-

TIKLAYIN

TÜBİTAK

Yok

5

26/07/19

TIKLAYIN

TÜVASAŞ

Yok

26

26/07/19

TIKLAYIN

SGK

Yok

23

26/07/19

TIKLAYIN

CTE

Var

171

07/08/19

TIKLAYIN

TOPLAM

TIKLAYIN

İŞİN OLSA / ÖZEL HABER

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2019, 17:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serkan BOSTAN
Serkan BOSTAN - 3 yıl Önce

Kamu yönetimi mezunlarına kadro istiyoruz

Neslihan kurtoğlu
Neslihan kurtoğlu - 3 yıl Önce

Başvuru nasıl yapicaz