Meb’in Kuralları Her İlde Aynı Değil mi?

Meb’in Kuralları Her İlde Aynı Değil mi?

Öğretmenlerin aralarında ise daha dershane ve özel okulların da yer aldığı özel öğretim kurumlarında çalıştıkları dönemde adaylıkları kaldırılanlar var. Bu öğretmenler yeni yönetmeliğe göre performans değerlendirmesi ile yazılı sınava giremeyecek. Bu Milli Eğitim Bakanlığı’nın kaynakları tarafından açıklanmıştı. Öğretmenler eğer geçtiğimşz eylül ayında atanmışsa ve elinde adaylığının kaldırıldığına dair bir belge bulunuyorsa bulundukları il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine bu belgelerini teslim edecek ve 1 yılın sonunda da asıl öğretmen olarak göreve başlayacak. Fakat bazı yerlerde yayınlanan mesajlarda öğretmenlerin bu belgeleri teslim etmekte sorunla yaşadığını ortaya çıkartıyor.

Mesela bir öğretmen diyor ki;

“Vanda görevli bir öğretmenim. Adaylığımın kaldırıldığına dair belge de elimde bulunuyor. Ama belgeyi teslim etmeye gittiğimde veecek kimse yok karşımda. Baş vurduğum Milli Eğitim Müdürlüklerindekiler bu belgeye sahip olanların aday öğretmenliğinın kaldırıldığına dair bir bilginin kendilerine ulaşmadığını söylüyor. Günlerdir elimde belgeyle teslim edecek yer arıyorum.”

Bir mesajda Muş’tan;

“Muş’un Malazgirt ilçesinde görevli öğretmenleriz. Daha önce bazılarımız dershanelerde çalışırken bazılarımız da özel okullarda çalışırken aday öğretmenlik için gereken eğitimleri aldık ve sınavlara girdik. Ancak daha sonra aday öğretmenliğimiz kaldırıldı. Biz gidip Milli Eğitime bu evrağı teslim etmek istediğimizde bir türlü veremedik. Dün sonunda teslim ettik ama aldığımız cevap şimdilik dursun bakanlıktan yazı gelince işleme koyarız oldu. Her Milli Eğitim müdürlüğü bu duyuruyu almıyor mu?”

Bunlar sadece mesajlardan birkaç tanesi. Aynı şilkayette bulunan binlerce mesaj var. Hepsinde de ortak şikayet aynı öğretmenlerden Bakanlık tarafından adaylıklarının kaldırıldığını gösteren belgelerin çalıştıkları il ve ilçelere teslim edilmesi isteniyor. Fakat gelen mesejlara bakıldığında akla “MEB kuralları her il ve ilçede geçerli değil mi?” diye de sormamak mümkün değil. Bir çok il ve ilçenin de henüz öğretmenlere yönelik bu düzenlemeden haberi bile yok. Bu durumda da yine öğretmenler mağdur.

YORUM EKLE