Ücretli Öğretmenlere Müjde! Görüşmeler Başladı!

Uzaktan eğitim nedeni ile binlerce ücretli öğretmenlerin maaşlarının verilmeyeceği belirtilmişti. Bakan Ziya SELÇUK ve Maliye Bakanlığı bu alanda maduriyetin giderilmesi için görüşmelerin başlatıldığı bildirildi.

Ücretli Öğretmenlere Müjde! Görüşmeler Başladı!

Korona virüs salgını kapsamında okullar bu ay başında uzaktan eğitim denemesi yapmış ve ardından ise okulların 30 Nisan 2020’ye kadar eğitime bu şekilde devam etmesi kararı alınmıştı. Bu karar ile birlikte ise özellikle öğretmenlerin durumu merak edilmişti. MEB tarafından yapılan açıklamada ise öğretmenlerin bazı idari görevlerinin askıya alınması olmak üzere çeşitli kolaylıklar sağlanmıştı. Fakat merak edilen bir diğer konu ise ücretli öğretmenlerin durumuydu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından ücretli öğretmenlerin durumu ilgili olarak ise çalışmadıkları süre boyunca ödeme yapılamayacağı zira ücretli öğretmenlerin ders saatine göre ücret aldıkları belirtilmişti. Fakat bugün açıklanan bir haberde ise ücretli öğretmenlerin bu mağduriyetinin görüşüleceği belirtildi.

Görüşmeler Başladı

Memur- Sen ve Eğitim- Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından yapılan açıklamada özellikle uzaktan eğitim süreci ile birçok ücretli öğretmenin mağdur olduğu ifade edildi. Aynı zamanda konu ile ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın görüşme gerçekleştirdiği, bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi için çalışmalara başlandığı açıklandı.

Yalçın “Öğretmenlerimiz, evden görevlerini yaparken; bakanlık da bu anlamda onlara karşı görevini biran önce yerine getirmeli. MEB bütçesinde bu arkadaşlarla ilgili bu yılki planlama zaten konmuş. Böyle olağanüstü bir durumda bütçedeki payları teslim edilmeli" açıklamasında bulundu.

Ali Yalçın Dikkat Çekmişti

Ali Yalçın geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği açıklamada da ücretli öğretmenlerin bu süreçteki mağduriyetini belirterek "Bu anlamda, fiilen derse giremediği için tek gelir kaynağı olan ders ücretini kaybeden ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilerin mağduriyetini giderecek adım hemen atılmalıdır” açıklamasında bulunmuştu.

Binlerce ücretli öğretmenleri sevindirecek bir sonuca ilişkin açıklamaların ise MEB ya da Maliye Bakanlığı tarafından ilerleyen günlerde açıklanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 16:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ücretli
Ücretli - 3 yıl Önce

Sonuç?