Öğretmenlere Yaz Mesaisi Mi Geliyor! Okullar Yazın Açılacak Mı?

Korona virüsün uzun sürmesi neticesinde MEB tarafından harekat planı hazırlanmaya başlanıyor. Bu planlardan birisi de öğretmenlere yaz mesaisi şeklindedir.Detaylar haberdedir.

Öğretmenlere Yaz Mesaisi Mi Geliyor! Okullar Yazın Açılacak Mı?

Ülkemizde de diğer ülkelerde etkisini gösteren korona virüs salgını yüzünden okulların uzaktan eğitime deva etmesi karar verilmişti. 30 Nisan’a kadar uzaktan eğitim ile bu sürecin devam edilmesi kararlaştırılırken, MEB tarafından alternatif senaryolara da hazırlık yapıldı. Bu kapsamda öğretmenlerin yaz tatillerine ilişkin bir düzenleme gidilmesi için meclise yasa teklifi sunuldu. Bu düzenleme de akıllara okulların yazın açılıp açılamayacağını getirdi. İşte düzenlemeye ilişkin detaylar.

Öğretmenlerin Yaz Tatili Kısalıyor

Ak Parti tarafında hazırlanan öğretmenlerin yaz tatili ve izinlerinin de yer aldığı 28 maddelik bir kanun teklifiTBMM'ye sunuldu. Teklifte “a) Öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız iki ay izinlidirler. Ancak, bu iki aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmeliğinde saptanacak meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlüdürler.

b) Tek öğretmenli okullarda görevli öğretmenlerin yaz tatili izinleri, bölge ilköğretim müfettişleriyle, İlçe eğitim müdürü tarafından okul ve kurumların korunması da gözönünde tutularak ayarlanır.

c) Okul müdürleriyle müdür yardımcıları tatil aylarında okul işlerini ayarlamak ve düzenlemek şartı ile, sıra ile izinlerini kullanırlar” ifadelerine yer verildi.

Okullar Eylül’de Açılabilir

Özellikle yapılacak olan son düzenleme ile okulların yazın açılacağı gibi bir durum ortaya çıksa da konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından “Bilim Kurulu'nun önerileri var, yani süreç şu şekle doğru evriliyor, şu tedbirler alınması gerekir” açıklaması yapılmıştı. Bu durumda ise okulların açılma tarihi ile ilgili olarak Bilim Kurulu kararlarının önemli olacağı düşünülüyor.

Posta gazetesi tarafından Candaş Tolga Işık'tan gelen iddiaya göre ise dünkü köşe yazısında Sağlık Bakanlığı Korona Virüs Bilim Kurulu üyelerini kaynak göstererek, Kurul'un okulların Eylül ayına kadar kapalı kalması yönünde öneride bulunduğunu yazdı. Buna göre okulların daha ileri bir tarihte açılması durumu da var.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ggfjuggh
Ggfjuggh - 2 yıl Önce

Yazın okula gidilmez