Öğretmenlere Nöbet Ücreti Verilecek Mi?

21 Eylül itibari ile okullar açıldı. Öğretmenlere nöbet ücreti verilecek mi ? Fiili olarak nöbet yapan öğretmenler nöbet ücreti alabilecek mi ? İşte detaylar:

Öğretmenlere Nöbet Ücreti Verilecek Mi?

Korona virüsün etkilediği en önemli alanlardan biri de eğitim olmakla birlikte hem öğretmenler hem de öğrenciler bu süreçte bazı konuların netleşmesini bekliyor. Öğretmenler açısından bu konulardan biri de uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim karması ile devam eden yeni eğitim ve öğretim sürecinde nöbet ücretlerinin ödenip ödenmeyeceğiydi. Konu ile ilgili olarak ise geçtiğimiz gün yapılan açıklama ile bu konu netlik kazandı. Yapılan açıklamaya göre 21 Eylül 2020 itibari ile okul öncesi ve birinci sınıflar için eğitim yüz yüze başlayacak. Bu kapsamda öğretmenler de okulda bulunacak, eğitimin sorunsuz devam etmesi adına nöbet tutacak. Mevzuata göre nöbet tutan öğretmenlere ise nöbet ücreti ödenecek.

Marttan Bu Yana Nöbet Ücreti Ödenmiyordu

16 Mart itibari ile eğitimin uzaktan olarak devam etmesi kararı verilmişti. Bu noktada Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından 81 ile gönderilen genelgede öğretmenlere ödenen nöbet ücreti hakkında “Cumartesi ve pazar günlerine rastlayan ders görevleri ile hafta içi günler dahil olmak üzere ders dışı eğitim çalışmaları ve nöbet görevlerinin yapılmış sayılmaması, bu kapsamda bulunmayan ek ders görevlerinin ise yapılmış sayılması gerekmektedir” ifadeleri kullanılmıştı. Uygulamada ise okulda ek ders ücretleri ödenmiş fakat öğretmenler fiziki olarak okulda bulunmadıklarından nöbet ücreti ödemeleri yapılmamıştı. İlgili uygulama yüz yüze eğitime başlanan 21 Eylül 2020 tarihine kadar devam etmekteydi.

Öğretmenlerin Nöbet Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Öğretmenlere Toplu Sözleşme çerçevesinde sağlanan haklardan biri de nöbet ücreti olmakla birlikte, öğretmenlerin nöbet görevini fiili olarak yapmaları durumunda haftada 3 saati geçmeyecek nöbet ücreti ödemesi yapılacağı belirtilmiştir. Bu hesap doğrultusunda genel haftalık 3 aylık ise 4 hafta üzerinden 12 saat nöbet ücreti alabilmektedirler. Geçtiğimiz yıldan bu yana öğretmenlere 1 saatlik nöbet ücreti 15,4 TL olarak belirlenmiş olup bu kapsamda öğretmenlere 3 hafta tuttukları fiili nöbet görevi çerçevesinde 46,2 TL, ödeme yapılmaktadır.

21 Eylül 2020 tarihinden itibaren ise fiili olarak nöbet görevini yerine getiren öğretmenlere bu ödemelerin yapılacağı ifade edilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER