Milli Eğitim Bakanlığı Neden Mahkeme Kararını Uygulamıyor?

Şube Müdürlüğü atamaları ve okul müdürlerinin mülakatla değerlendirilmeleri konusunda çıkan mahkeme kararları Milli Eğitim bakanlığı tarafından uygulanmıyor. İşte ayrıntılar…

Milli Eğitim Bakanlığı Neden Mahkeme Kararını Uygulamıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı Neden Mahkeme Kararını Uygulamıyor?

Mahkemelerin şube müdürlüğü atamaları ve okul müdürlerinin mülakatla değerlendirilmeleri konularında aldığı iptal ve yürütmeyi durdurma kararları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanmıyor. Mahkemelerin tamamen hukuka uygun olarak verdikleri kararların neden uygulanmadığı ise akıllarda soru işareti bırakıyor. Henüz ülkemizde mahkemelerden çıkan kararların kurumlarca uygulanıp uygulanmadığını denetleyen bir sistem yok. Ancak bir an önce böyle bir sistem getirilmeli ve başta Milli Eğitim olmak üzere diğer kurumların da kararlara uyup uymadıkları titizlikle incelenmeli. Mahkemelerden Şube müdürleri sözlü sınavları ile ilgili 50’ye yakın iptal kararı çıktı. Aynı şekilde Okul müdürlerinin mülakat ile seçilmesine dair 30’a yakın yürütmeyi durdurma kararı verildi. Ama Milli Eğitim tarafından ne okul müdürleri ne de mülakat ile gelen müdürler için herhangi bir işlem yapılmadı. Bu durum atama sistemindeki eksiklik ya da yanlışlıklardan kaynaklanıyorsa neden bu konuya bir çözüm getirilmiyor. Aynı zamanda sendikaların da mahkeme kararlarının uygulanıp uygulanmadığını iyi takip etmesi gerekiyor. Eğer ülkemizde hukuka güven kalmamışsa akıllara haklı hakkını nerede arayacak sorusu geliyor. Mahkemeler ve kurumlar bile aralarında anlaşamıyorsa devletin sağlaması gereken güven ve adalet nasıl tesis edilecek?

İnsanların eğitim sorunlarını anlaması için taşraları gezmeleri gerekiyor. Tamamen yanlış bir yönetim şekli var Meb içerisinde. Ancak bir an önce bu sorunların çözülmesi gerekiyor.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE