MEB Ek Ders Ücreti Nasıl Hesaplanacak?

Öğretmenlerin Karma eğitim sürecinde ek dersle ilgili merak ettikleri hakkında açıklama yapıldı mı ? Uzaktan eğitim sürecinde ek ders nasıl hesaplanacak ?

MEB Ek Ders Ücreti Nasıl Hesaplanacak?

Salgın sebebi ile uzaktan devam eden eğitim ve öğretim, 2020 2021 yılı için 21 Eylül itibari ile birinci sınıf ve okul öncesi için yüz yüze yapılacak. Bu süreçte merak edilen konularda biri de öğretmenlere ek ders ücretinin verilip verilmeyeceği, verilecek ise nasıl hesaplanacağına yöneliktir. Öğretmenlere her ayın 15’inde ödenen maaşlarının dışında her ayın ilk haftasında ek ders ücreti ödenmektedir. Genel olarak 15 saatin üzerinde girilen her ders için ek ders ücreti alan öğretmenler, Mart ayında uzaktan eğitime geçilse de yönetmelik gereği ek ders ücreti almaya devam etmişti. Bu noktada eğitimin yüz yüze ve uzaktan karma olarak yapılması sebebi ile ek ders ücretlerinin nasıl hesaplanacağı merak ediliyor.

Resmi Açıklama Yapılmadı

21 Eylül itibari ile okul öncesi ve birinci sınıflar için öğretmenler yüz yüze diğer eğitim seviyeleri için ise uzaktan eğitim vermeye devam ediyor. Bu süreçte nasıl hesaplanacağına ilişkin bir açıklama yapılmadı. Fakat yönetmelik gereği ek ders ücreti alınabilmesi için canlı ya da fiziki ders saatinin haftalık olarak 15 saati geçmesi ya da derslerin hafta içi 18:00’dan sonra, hafta sonu olarak verilmesi gerekiyor. 21 Eylül sonrası için ise hesaplamanın nasıl yapılacağına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi bir yazı paylaşması bekleniyor.

Ek Ders Ücreti Nasıl Hesaplanır?

2020 yılı itibari ile öğretmenlere ödenen ek ders ücreti hafta içi ve gündüz eğitim veren örgün eğitim kurumlarında ek ders başına 17,21 TL olarak, özel sınıf ve cezaevinde eğitim verenler için 21,52 TL, destekleme ve yetiştirme kurslarında öğretmenlere ek ders ücreti olarak 34,80 TL olmak üzere belirlenmiştir.

Öğretmenler MEB tarafından belirlenen 15 saatlik ders limitinin üzerinde ek derse girmeleri durumunda haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödemesi alabilmektedir. Ek ders ücreti, 2020 yılının ilk 6 aylık kısmında ders saati başına belirlenen gösterge rakamının, yılın ilk yarısındaki aylı katsayısı ile çarpılması şeklinde hesaplanmaktadır. Gündüz öğrenimi yapan eğitim kurumlarında ek ders ücreti katsayısı 140, gece öğrenimi yapan eğitim kurumlarında ek ders ücreti katsayısı 150 olarak belirlenmiştir.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 21:00
YORUM EKLE