MEB Ek Ders Genelgesi Yayınladı!

Uzaktan Eğitim süresince yapılan derslerle ilgili öğretmenlerin ek ders alıp almayacağı konusunda MEB'ten açıklama geldi. Uzaktan eğitim ek ders konusu netleşti.

MEB Ek Ders Genelgesi Yayınladı!

Öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde merak ettikleri konulardan biri arasında yer alan ek ders ücretlerine dair açıklama dün itibari ile MEB tarafından yayınlanan genelge ile resmi olarak açıklamaya kavuşmuş oldu. Buna göre 31 Ağustos ile 18 Eylül arasında geçen uzaktan eğitim süreci ile 21 Eylül’den sonra bazı sınıflar için yüz yüze eğitime geçilmesinin ardından birçok soru işareti oluşmuştu. Yayınlanan genelge ile bu sorulara cevap verildi.

MEB Ek Ders Ödemelerin Nasıl Olacağını Açıkladı

MEB tarafından yapılan açıklamada okul öncesi ve sınıf öğretmenleri toplamda 18 maaş saat olmak üzere 12 saate kadar, genel bilgi ve meslek lisesi öğretmenleri ise 15 saat ders karşılığı olmak üzere 15 saat, atölye ve laboratuvar öğretmenlerine ise 20 saat maaş karşılığı ve 24 saate kadar ek ders ücreti verilebileceği ifade edildi.

Aynı zamanda uzaktan eğitim yolu ile ya da yüz yüze eğitim kapsamında fiilen ders yapan öğretmenlerin de ek ders ödemelerinden yararlanacağı vurgulanmıştır.

MEB İllere Yazı Gönderdi

MEB tarafından 81 İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazıda ek ders ücretleri ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi.

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, görev yaptıkları okulların özelliği ve alanları itibarıyla; "okul öncesi ve sınıf öğretmenleri", "genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri" ve "atölye ve laboratuvar öğretmenleri" olmak üzere üç grupta toplanmıştır.

Sözü edilen Kararın 5'inci ve 6'ncı maddelerine göre; okul öncesi ve sınıf öğretmenleri 18 saat aylık karşılığı, 12 saate kadar ek ders ücreti karşılığı; genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri 15 saat aylık karşılığı, 15 saate kadar ek ders ücreti karşılığı; atölye ve laboratuvar öğretmenleri ise 20 saat aylık karşılığı, 24 saate kadar da ek ders ücreti karşılığı ders okutmak durumundadır.

İlgili Kararın 11'inci maddesinde; "Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir." hükmü bulunmaktadır”

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 14:50
YORUM EKLE