MEB 2020 Mesleki Çalışma Programını Açıkladı!

Milli Eğitim Bakanlığı yapmış olduğu bildiride öğretmenlerin Haziran ayı yıl sonu seminerlerini okullarda yapacaklarını bildirdi. Öğretmenler semineri istediği okulda alabilecekler.

MEB 2020 Mesleki Çalışma Programını Açıkladı!

Son dakika olarak ilgili kurumlara gönderilen resmi yazıda Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından 2020’nin haziran ayına ait Mesleki Çalışma Programı’nın açıklandığı ifade edilmiştir. Buna göre korona virüs salgını sebebi ile alınan tedbirler kapsamında eğitim ve öğretime yönelik önlemler doğrultusunda uzaktan eğitimin süresi 19 Haziran 2020 tarihine kadar uzatılmıştı. Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı, görevli yönetici ve öğretmenlerin 22-30 Haziran 2020 tarihleri arasında yapacakları mesleki çalışmaları gönderdiği yazıda ifade etmiştir.

Korona Virüs Sürecinde Eğitim Hususları

MEB tarafından gönderilen yazıda eğitim kurumlarında görevli öğretmen ve yöneticilerin şu hususlara dayalı olarak mesleki çalışmalarını yürütecekleri belirtilmiştir.

1-Öğretmenler mesleki çalışmalarını kendi okul/kurumlarında yapacaklardır. Ancak salgın nedeniyle idari izinli olduğu dönemde görev yaptığı ilden ayrılanlar bulundukları il/ilçelerdeki okul/kurumlarda mesleki çalışmalarını yapabileceklerdir.

2-Görevli olduğu ilden başka il/ilçede mesleki çalışma yapacak olan öğretmenlerin öncelikle görevli bulundukları okul/kurum müdürlüklerini yazılı olarak (bilişim kanalları üzerinden) bilgilendirmek kaydıyla https://mebbis.meb.gov.tr adresi başvuru modülü üzerinden bulundukları yerin il/ilçe ve mesleki çalışma yapmak istedikleri okul/kurum müdürlüklerini tercih edeceklerdir.

3-Görevli olduğu ilden başka il/ilçede mesleki çalışma yapacak öğretmenlerin çalışma bitiminde çalışmalara katıldıklarını gösteren ilgili okul/kurum müdürlüklerinden alınacak yazı ile birlikte hazırladıkları raporları görev yaptıkları okul/kurum müdürlüklerine teslim edeceklerdir.

4-İdari izinli olan personel mesleki çalışma süresince de idari izinli sayılacaktır. "MEB, idari personelin göreve başlamasını istedi" haberimizde yer alan Personel Genel Müdürlüğünün 01.06.2020 tarihli ve 7259041 sayılı yazısında yer alan personel idari izinlidir.

5-Mesleki çalışmalar, il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince Ek-1 Mesleki Çalışma Programı çerçevesinde mahalli ihtiyaçlar doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılarak yürütülecektir.

Mesleki Çalışma Programı

MEB tarafından yayınlanan Mesleki Çalışma Programına göre yönetici ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamak başta olmak üzere öğrenci veli ve çevre etkileşimini arttırmak, bireysel gelişimlerine katkı sağlamak gibi hususlara katkı sağlaması adına 22 ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasında tüm öğretmenlerin katılımı ile gerçekleştirilecektir. İlgili programa MEB’in internet sitesi üzerinden erişim sağlamak mümkündür.

YORUM EKLE