Cinsiyet Eşitliği Ders mi Oluyor?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı açıkladı. Cinsiyet eşitsizliği YÖK tarafından zorunlu ders olara konulacak. Ama Milli Eğitimde bunun ders olarak konulması hala kesinleşmedi. İşte milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın açıklamaları…

Cinsiyet Eşitliği Ders mi Oluyor?

Cinsiyet Eşitliği Ders mi Oluyor?

Sheraton Hotel'de gerçekleşen, Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi açılış toplantısına Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'da katıldı. Toplantı bitiminde Bakan Avcı gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Avcı toplumsal cinsiyet eşitliğinin YÖK tarafından zorunlu ders haline getireleceği hatırlatılarak, Milli Eğitim'de ders olarak okutulmasının söz konusu olup olmadığı sorusuna şöyle cevap verdi; Haftada ortalama 40 saat ders yapma şansımız var. Herhangi bir okulumuzda, gerek ortaokulda gerek se lisede , dolayısıyla her ayrı önemli konuyu ayrı bir ders olarak sunmamız imkansız. Onun için bu tür konuları diğer derslerin içersine yerleştirerek. Diğer müfredatın içinde erterek verdiğimiz zaman daha etkili olabilecğini düşünüyoruz diye dile getirdi. Ve konuşmasına şöyle devam etti; "Dolayısıyla zaten projenin bileşenlerinden bir tanesi biliyorsunuz, 10 ders programının ve 80 ders kitabının bu gözle proje beklentileri açısından, proje kriterleri açısından gözden geçirilmesini hedefliyorum. 10 ders programımız bu proje kapsamında üniteler içerecek şekilde tasarlanabilecek demektir. Dolayısıyla bağımsız bir ders için zaten bizim ders saatlerimiz itibariyle fazla imkanımız yok. Onun dışında bu konularında ilgili derslerin içerisinde verilmesinde büyük yarar var. Projenin süresi 24 ay. Dolayısıyla zaman içerisinde önümüzdeki yıldan başlayarak bunun verimlerini almaya başlarız. Hemen her derste bununla ilgili materyaller bulmak mümkündür. Bir matematik sorusunu formüle ederken de cinsiyet ayrımcılığı yapabilirsiniz veya ondan kaçınabilirsiniz. Bir tarih konusunu anlatırken de cinsiyet ayrımcılığı yapabilirsiniz. Farkında olmadan yapabilirsiniz. Dolayısıyla bütün ders kitaplarımızın aslında bu açıdan elden geçirilmesi gerekir ama şimdi 10 ders programı ve 80 ders kitabı bu açıdan gözden geçiriliyor. Onun dışında ayrıca ders kitabı yazarlarımız ve panelistlerimiz de bu kriterler doğrultusunda eğitimden geçiriliyorlar." dedi.

Özellikle bu projenin öncelikli yöneticilerimize yönelik olması gerektiğini düşünen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, kurumsal olarak kadın yönetici sayısının az olduğu yönündeki soruya ise şöyle cevap verdi; "Özellikle bu projenin öncelikle yöneticilerimize yönelik olması gerektiğini düşünüyorum ama şimdi proje mimarisi doğrudan yöneticileri hedef almıyor. Daha çok müfredata yönelik ama biz zaten bu eksiğimizin farkındayız. Kadın yönetici sayımızın azlığının farkındayız. Geriye doğru başkalarını suçlayacak ifadeler kullanmak istemiyorum ama geriye doğru bunun pek çok sebebi var. Başörtülü yönetici atanamaması, başörtülü kızların üniversiteye devam edememesi, cinsiyet ayrımcılığının en acımasız örneklerinden bir tanesini biz o üniversitelerdeki kılık kıyafet yasağında yaşadık. Okullarımızda, yöneticilerimizde, kamu çalışanlarımız da bu tür ayrımcılıkları çok üzüntü verici örneklerini geçmişte yaşadık. Şimdi onlar kalktı dolayısıyla o anlamda da cinsiyet ayrımcılığının önüne geçecek güzel işleri yaptığımızı vurguladım" yanıtını verdi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE