Atama Bekleyen Kaç Bin Öğretmen Var? İYİ Parti Duyurdu!

İYİ Parti tarafından yapılan açıklama ile ülkemizde atama bekleyen öğretmen sayısı duyuruldu. Mezun olmuş, atanamamış öğretmen sayısı nedir?

Atama Bekleyen Kaç Bin Öğretmen Var? İYİ Parti Duyurdu!

Yükseköğretim Kurulu YÖK bünyesinde bulunan üniversiteler de her sene on binlere aday öğretmen olabilmek için çalışıyor ve mezun oluyor. Mezun olduktan sonra öğretmen adaylar sırası ile Kamu Personeli Seçme Sınavı, Eğitim Bilimleri sınavı, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine girmektedir. Bu üç sınavdan yüzdelik dilimlerle puan alan adaylar en son oluşan puan durumuna göre öğretmen atamasına müracaat etmektedir. Öğretmen alımı ilanına müracaat eden adaylar son olarak da mülakata katılmakta ve komisyon tarafından mülakattan elde ettikleri puan ile atanmaya çalışmaktadır. İYİ Parti tarafından yapılan duyuru ile Türkiye geneli atanamamış öğretmen sayısı açıklandı.

700 BİN ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMEN VAR!

İYİ Parti Milletvekili Tuba Vural Çokal tarafından yapılan yeni açıklama ile ülke genelimde toplam 700 bin atama bekleyen öğretmen adayının olduğu belirtildi. İşsizler ordusu sözü ile dikkatleri üzerine çeken milletvekili öğretmen atamalarının artırılması hususunda bilgi verdi. Buna göre 700 bin hali hazırda atanamamış öğretmen olduğu öğrenildiği gibi her sene atanamamış öğretmen adayı sayısı da giderek artmaya devam etmektedir. Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı senelik 20 bin öğretmen ataması gerçekleştirmekte ancak her sene 20 binden daha fazla öğretmen adayı mezun olduğundan dolayı atanamamış öğretmen adayı sayısında azalma olmamakta ve tersine giderek yığılmalar devam etmektedir. Önümüzdeki süreçte bakanlık bu konu hakkında çalışma yapacak mı bilinmemektedir.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2019, 06:54
YORUM EKLE