80 Bin Ücretli Öğretmen İçin İyileştirme Yapılacak! Çözülmesi Beklenen Sorunlar!

Milli Eğitim Bakanı ücretli öğretmenler hakkında bir iyileştirme yapılması için çalışma yapıldığı müjdesini verdi. 80 bin ücretli öğretmenin çözülmesi beklenen sorunları neler? Ücretli öğretmenlerin yorumları haberimizde..

80 Bin Ücretli Öğretmen İçin İyileştirme Yapılacak! Çözülmesi Beklenen Sorunlar!

Milli Eğitim Bakanlığında ders karşılığı ücret alan öğretmenlerin sayısı 80 bin olarak açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bugün yapılan bir açıklamada 20 bin sözleşmeli öğretmenler için mülakat sonuçları açıklandı. Yakın zamanda kazanan adaylar için tercih süreci başlayacak. Diğer yandan eğitim ve öğretim alanında önemli görevler üstlenen ve düşük ücretle öğretmenlik mesleğini icra etmeye çalışan ücretli öğretmenlerin çözülmesi bekleyen sorunlarını aktarıyoruz.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni bir açıklama yaptı. Açıklamasında ek ders karşılığı görev yapan öğretmen sayısını 80 bin olarak açıkladı. Sözleşmeli öğretmen sayısı ise tüm öğretmenlerin yüzde 7.7'sini oluşturuyor. 18 Şubat 2020 tarihinde İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu'nun TBMM Başkanlığına sunduğu tasarıda ücretli öğretmenlerin sorunlarını TBMM gündemine alınması gerektiğini ifade etti. Mecliste kurulacak araştırma komisyonu ile tüm konuların ele alınması gerektiği tasarıda gerekçeler ile anlatıldı.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN ÇÖZÜLMESİ BEKLEYEN SORUNLARI;

Ücretli öğretmenler iş güvencesinin bulunmadığını ve çalışma şartlarının gelecek kaygısına neden olduğu ifade edilmektedir. Ücretli öğretmenlerin sağlık, eş durumu ve mazeret tayinlerinin sağlıklı bir sisteme dönüştürülmesi gerekmektedir. Maaşlarının düşük olması ve sosyal imkanlarının yetersiz olması. Ücretli öğretmenlerin prim gün sayısının aylık 16 gün olması bazı sorunlara neden olmaktadır. Maaş haklarında asgari ücretin de altında kazançları olmaktadır.

İŞİN OLSA

YORUM EKLE
YORUMLAR
hayırlı  olsun.
hayırlı olsun. - 1 yıl Önce

Yakında ücretlilerin sigorta prim sayısı(540) ve kpss 60 puan şartlarını yerine getirenlerin sözleşmeye alınacağı müjdesi sayın cumhurbaşkanı tarafından açıklanacaktır. Yorumlarınıza
dikkat edin.Azıcık sabır.Lütfen.

Mağdur ücretli
Mağdur ücretli @hayırlı olsun. - 1 yıl Önce

Hocam bu bilgi doğrumu ?
Lütfen bilgi verin

Ucretli ogretmen
Ucretli ogretmen @hayırlı olsun. - 1 yıl Önce

Kimden duydunuz hocam ?

Ucretli
Ucretli @hayırlı olsun. - 1 yıl Önce

Hocam kimden duydunuz bu haberi ?

Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

İyileştirme hikaye, tek çözüm kadro.

Kemal Aksu
Kemal Aksu - 1 yıl Önce

Ücretli öğretmenlik resmen kölelik

Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

İyileştirmeniz batsın. 10 yıldır asgari ücretten az, yarım sigorta ile çalıştım bu yaştan sonra iyileştirme yapsanız ne olur yapmazsanız ne olur.

Bayan köle
Bayan köle - 1 yıl Önce

Edebiyat okumak:) Öğrencilerime asla tavsiye etmem. Üniversite sınavına girersin. Edebiyat kazanıp 4 yıl okursun. Sonra formasyon alırsın. Bu başarılar yetersiz kalır. Fetöcülerin kendi amaçları uğruna kurulan KPSS kaldırılmamıştır ve kpss ye tabi olmak zorunda kalırsın. Hele ki bir edebiyatçıysan rahat 75'in 0stünde veya ful çekmek zorundasın. Çünkü edebiyatçı açığı yok. 50 bin edebiyatçıdan 380 kişi alım olayı net açıklıyor durumu. Evet kpss kazanılmadığına göre maraton başlar. Ya ücretli kölelik yapılır ya da özel okullar. Tabi meslek değiştirmek istenirse garson, kasiyer gibi olanaklar da var;) Yani 0cretli doktor nasıl olmuyorsa ücretli öğretmende olmamalı. Çok çözüm var ama kullanılmıyor. Atatürk der ki " Milletvekilleri maaşı öğretmen maaşını geçmesin" Allahtan ücretli öğretmenlerin 800-1000-1200 gibi paralara çalıştığını görmedi mübarek gözlüm. Artık gören gözler ücretli öğretmenden yüz çeviriyor ve çalış köpecik diyor kibarca. Ne havlamak çare, ne miyavlamak. İnsaniz oysaki..

Ücretli ögretmen
Ücretli ögretmen - 1 yıl Önce

Şu ücretli öğretmenler için yapılan çalışma bir bitseydi de gorseydik nasıl bir şey acaba
iki aşamalı bir çalışma imiş .Bunlara inanmak
isterdim.ama çok zor bu güne kadar hiç bir şey yapılmadı bundan sonrada yapılırdı bence çok zooor

Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Bakanın kulağına "ücretli öğretmenlerin atamasını yapma! " diyorlar bakan da çıkıp ücretli ataması yapması yapmamız söz konusu bile değil diyor

Ücretli
Ücretli - 1 yıl Önce

Ucretli öğretmenlere 5 bin kadro verilmelidir Sayın Cumhurbaşkanımız gereğini yerine getirmesini bekliyoruz