80 Bin Ücretli Öğretmen Corona Tatili Süresinde Maaş Alacak Mı?

Türkiye'nin tüm şehirlerinde istihdam etmekte olan 80 bin ücretli öğretmen corona virüsü tatil süresi boyunca maaş almaya devam edecek mi, maaşları kesilecek mi?

80 Bin Ücretli Öğretmen Corona Tatili Süresinde Maaş Alacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Türkiye geneli bir milyon kadrolu, sözleşmeli öğretmen bulunmakta olup okulların tatil edilmesinden sonra öğretmenler de işe gitmemeye başladı. Buna göre kadrolu ile sözleşmeli olarak istihdam etmekte olan öğretmenlerin maaşları tazminatların çıkarılması ile birlikte yatırılmaya devam ediyor. Ancak 80 bin ücretli öğretmen corona virüsü tatili süresi boyunca maaş alıp almayacaklarını merak ediyor. Peki öğretmenlere maaş verilecek mi?

Ücretli Öğretmen: Maaşlarımız Yatmıyor

Corona virüsü sebebi ile geçtiğimiz hafta okular tatil edildi. Okulların tatil edilmesi ile birlikte sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlerin maaşları tazminatlar çıkarıldıktan sonra yatırılmaya devam ediyor ancak ücretli öğretmenlerin maaşlarının yatmadığı öğrenildi. Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatlarında tatil günlerinde ücretli öğretmenlerin maaşlarının yatmayacağı belirtilmişti ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'ta mevzuatların şu anlık devam ettiğini duyurmuştu. Peki her hangi bir değişiklik yapılacak mı, mevzuat değiştirilir mi?

Mevzuat Değiştirilir Mi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan duyuruda "Ücretli Öğretmenlerin maaş durumlarıyla ilgili mevcut mevzuat, ücretli öğretmenlik girilen ders karşılığı verilen durumdur. Şu anki mevzuat durumunda bunu yapmamız mümkün gözükmüyor. Ülke olağanüstü durumdan geçiyor, istisnai durum söz konusu, bununla ilgili çalışmalar görüşmeler var. Şu an mevzuat geçerli. Bu konuda çalışmaları sürdürüyoruz." ifadeleri kullanılmıştı. Şu anda aynı mevzuatların geçerli olduğu söyleniyor. ancak buna ilişkin çalışmalarında yapılacağını altı çizilmişti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Teacher
Teacher - 3 yıl Önce

Perisan ettiniz bizi ne gorusmeymis 3. Haftadir bitmedi gitti helal degildir bu sistem fakiri fukarayi gozetmeyen tuhaf bi sistem diycek bisy yok.