540 Gün Sigorta Primi Ödenen Ücretli Öğretmenler MEB'e Atanabilecek! TBMM'de Görüşülüyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM'ye ücretli öğretmenlikten sözleşmeli öğretmenliğe atama durumu konusu sevk edildi. Buna göre 540 gün sigortalı çalışan ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olması talep ediliyor.

540 Gün Sigorta Primi Ödenen Ücretli Öğretmenler MEB'e Atanabilecek! TBMM'de Görüşülüyor

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ücretli öğretmen, sözleşmeli öğretmen ve kadrolu öğretmen statüsünde toplan bir milyona yakı öğretmen bulunmaktadır. Her sene yeni öğretmen alımları yapıldığı gibi yine acil ihtiyaçların karşılanabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ücretli öğretmen ataması da gerçekleştirmektedir.

Bundan önce ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanabilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 5 sene boyunca görev yapması gerekiyordu şimdi bu süre kısaltılacak. Ücretli öğretmenlik düzenlemesi Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM'ye sevk edildi.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM'de görüşülen konuya göre Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ücretli öğretmen statüsünde görev yapan 540 gün sigorta primi ödenen adaylar sözleşmeli öğretmen olarak atanabilecek. Tabi bu konu hakkında bazı şartlara aranacak. Örneğin adaylar direkt olarak atanmayacak ve sözlü / yazılı sınav puanlarına bakılacak.

Eğer TBMM'de görüşülen ücretli öğretmenlik düzenlemesi kabul edilirse ücretli öğretmenlikten sözleşmeli öğretmenliğe atanabilme sayısı en fazla 5 bin olacak. Yani 5 binden fazla ücretli öğretmenlikten sözleşmeli öğretmenlik pozisyonuna atama yapılmayacaktır. İşin Olsa ekibi olarak ilgili konuyu takip etmeye devam ediyoruz, gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 14:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Merve
Merve - 5 yıl Önce

Kpss olmasin dersane ogretmenlerine olmamisti

Ayse
Ayse - 5 yıl Önce

Iyice sacmaladi bu Meb

sevil
sevil - 5 yıl Önce

sayın bakanim kpss şartı aranmasin ben tam 8 yıl kesintisiz olarak çalıştım 2017 de kpss girdim ama 46 aldım en azından taban puan aranmasin sayın cumhurbaskanim Allah rızası icin

ücretlli okutman
ücretlli okutman - 5 yıl Önce

biz de kadro istiyoruz.saati 10 tl ye çalışıyoruz.yazık değil mi bizlere ücretli okutmanlığı son verip kadro verin.sayın reisimiz duy sesimizi saygılar

MEHMET
MEHMET - 5 yıl Önce

KPSS ŞARTI OLACAK MI?

Elf
Elf - 5 yıl Önce

Bunca emek boşa değil ..

Ahmet
Ahmet - 5 yıl Önce

Yeter artık Allah aşkına...İşçi bulma kurumunu geçtiniz. Yazık çocuklarımıza..Sırada atanmak için dünya kadar eğitim fakültesi mezunlarına nasıl bir açıklama yapacaksınız. Bu işin vebalini hiç mi düşünmüyorsunuz. İşi ehline vermeniz gerekmiyor mu? Yoksa bu durumda olanların baskılarına göre mi hareket ediyorsunuz?

gamzeyagci
gamzeyagci - 5 yıl Önce

mutlaka.okulda.mi calismis olmasi. gerekiyor dersane ve okul.birlikte 540 gun calismis olsa daolurmu