2021 Yılı için 60 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığından 2021 yılı için 60 bin öğretmen ataması talep ediliyor. Peki 60 bin kişilik öğretmen ataması yapılır mı?

2021 Yılı için 60 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı her sene 40 bin civarında öğretmen ataması gerçekleştirmekte olup bazı senelerde 20 bin kişilik atama ile senenin kapandığı da görülmüştür. Pandemi yılı olarak bilinen 2020 yılı için Ocak ve Haziran aylarında 20 bin ve 20 bin olmak üzere toplam 40 bin kişilik öğretmen ataması gerçekleştirildi. Buna göre 2021 yılı için özellikle sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışan öğretmen adayları 2021 yılına 60 bin kişilik atama istiyor.

Karma Atama Mağduriyetleri

Milli Eğitim Bakanlığı atamaları KPSS, Eğitim Bilimleri ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi ÖABT sınavlarının yüzdelik dilimlerine göre oluşan puanları ile gerçekleştirmekte olup karma puanlardan atama yapıldığı için mağduriyet yaşanmaktadır. Örneğin 2019 yılında 2018 ve 2019 puanlı adaylar, 2020 yılında ise 2019 ve 2020 yılı puanlı adaylar sıralama da yarışacak olup her yıl sınavın zorluk derecesi farklı olduğu için adaylar karma sistemdeki mağduriyetlerin giderilmesi için 2021 yılı için 60 bin atama isteniyor.

62 Bin Öğretmen Evde Kalacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı televizyon programında 60 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı olan toplan öğretmen sayısının 62 bin olduğu ve bu öğretmenlere gelmeyin çağrısı yapıldığını belirtilmişti. Buna göre okulların açılmasından sonra 62 bin kişilik açık, ortalama 15 bin civarı emekli olacak olan öğretmen ve yaklaşıl 100 bin kişilik öğretmen açığı ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında boşluk bulunabilir. Eğitimlerin kesilmeden yapılması için adaylar 2021 yılı için 60 bin kişilik öğretmen atamasının yapılmasını talep ediyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2020, 15:22

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aziz
Aziz - 5 gün Önce

Bunun torpille alakası yok önceden olsa neyse derdin ama şuan kpss sıralama baz alınıyor yani sıralamanın dışında biri atansa bile onu şikayet edip hakkını alırsın

Yasemin
Yasemin - 3 gün Önce

InşaAllah atama olur Rabbim yar ve yardımcıları olsun InşaAllah

feti
feti - 1 hafta Önce

he heee yapılır ama torpille bize sıra gelmez