2021'de Tek Öğretmen Ataması Mı Olacak? İkinci Atama Olacak Mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2021 yılı için 20 binlik öğretmen atamasının önümüzdeki aylarda yapılacağını söyledi. Peki bu sene tek öğretmen ataması mı olacak, çift öğretmen alımı mı olacak?

2021'de Tek Öğretmen Ataması Mı Olacak? İkinci Atama Olacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı her sene ihtiyaçlarına göre kadro talebini Hazine ve Maliye Bakanlığına iletmekte ve bütçeye göre MEB'e pay ayrılmakta ona göre de atama gerçekleştirilmektedir. Peki bu sene toplam kaç bin öğretmen ataması olacaktır? Milli Eğitim Bakanlığı 2021 yılında sadece 20 bin atama mı yapacak yoksa ek bir atama ilanının daha önümüzdeki haftalarda, aylarda gelme ihtimali var mı? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün yaptığı duyurusunda önümüzdeki aylarda 20 bin öğretmenimizin atamasını yapacaklarını söyledi. Yani sayı sadece 20 bin olarak verildi ve ek bir atama daha olacak mı, sene içerisinde toplam atama sayısı mı 20 bin gibi soruların yanıtı henüz verilmedi. Adaylar bu sene 60 bin atama istiyordu ancak beklendiği gibi olmadı.

60 Bin Atama Talep Edilmişti

Milli Eğitim Bakanlığından adaylar 2021 yılı içerisinde 60 binlik atama talebinde bulunmuştu. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 bin öğretmen ataması için duyuru yaptı. 60 binlik atama ihtimalinin çok zor olduğu görülüyor. Çünkü bunun olması için ek atama da 40 bin kişilik alım gerekiyor ki ek atamanın birinci atamadan fazla olması hiçbir kurum için pek görülen bir olasılık değildir. Peki bu sene ek 20 bin atama daha çıkar mı?

Ek 20 Bin Daha Alım Olur Mu?

2021 yılı için toplam 100 bin kişilik alım konusu görüşülüyor. Adalet Bakanlığının son yayımladığı ilanın 13 bin kişilik olduğu da baz alınırsa atamaya 5 bin kişilik bir rakamın kaldığı ön görülmektedir. Yani bu sene 20 bin ek öğretmen atamasının yapılması ihtimali oldukça düşüktür. Tabi Hazine ve Maliye Bakanlığı eğer pandemi işler iyiye giderse atamaya bütçeyi daha çok ayırabilir ve sadece öğretmen değil diğer branşlarda da atamaların sayısı artabilir.

YORUM EKLE