İOKBS Bursluluk Sınavı Sonuçları Açıklandı: Yeni Kontenjanlar ve Başvuru Detayları

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen İOKBS Bursluluk Sınavı sonuçları heyecanla bekleniyordu ve sonunda erişime açıldı. 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen bu sınavın sonuçları, resmi internet sitesi olan 'meb.gov.tr' üzerinden öğrencilere sunulmuştur. Sınava katılım oldukça yüksek olup, tam olarak 1 milyon 44 bin 846 öğrenci bu yılki Bursluluk Sınavı'na katıldı.

Yeni Kontenjanlar ve Burs İmkanları

Bursluluk Sınavı sonuçlarının açıklanması, öğrenciler için oldukça kritik bir dönemdir. Bu yıl kontenjan sayısı 70 binden 100 bine çıkarılmıştır ve bu kontenjanların 30 binlik kısmı deprem bölgesine ayrılmıştır. Sınava katılan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden Bursluluk Sınavı sonuçlarını sorgulayabilirler.

Sonuçların Erişim Tarihi ve Katılımcı Sayıları

Bursluluk Sınavı sonuçlarıyla ilgili en güncel bilgilere 22 Eylül 2023 tarihinden itibaren 'www.meb.gov.tr' adresinden erişim sağlanabilir. Bu yıl yapılan düzenleme ile kontenjan sayısı 100 bin olarak güncellenmiş ve bu kontenjanlardan 30 binlik kısım deprem bölgesi öğrencileri için ayrılmıştır. Sınava katılan ve devlet koruması altında olan, diğer kanunlarla burs hakkı tanınan 3 bin 871 öğrenci, sınava katılmış ve tamamına burs imkanı sağlanmıştır.

Destek ve Hak Kazanan Öğrenciler

Annesi veya babası hayatta olmayan depremzede çocuklardan başvuruda bulunan 8 bin 769 öğrenciden 6 bin 925'i sınava girmiştir ve tüm bu öğrencilere burs imkanı sunulmuştur. Bursluluk sınavına toplamda 1 milyon 44 bin 846 kişi başvurmuş, bunlardan 875 bin 987 aday sınava katılmış ve toplamda 100 bin öğrenci burs almaya hak kazanmıştır. Bursluluk Sınavı sonuçlarını öğrenmek için linke tıklayabilirsiniz.

SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLA

sorgulama ekranı aşağdıaki görseldedi gibidir.