Kedi, Köpek ve Kuş Otobüste Sahibi ile Birlikte Yolculuk Yapabilecek!

Kara Yolları Taşıma Yönetmeliğinde değişiklik ardından kedi köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar otobüslerde yolcu ile bilikte taşınabilecek. İşte bununla ilgili düzenleme..

Kedi, Köpek ve Kuş Otobüste Sahibi ile Birlikte Yolculuk Yapabilecek!

Resmi Gazetede ilan edilen kara göre değişikliğine göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kara Yolları Taşıma Yönetmeliğinde önemli bir değişiklik yapıldı. Buna göre daha önce yolcular ile birlikte bulunmasının yasak olduğu ve ceza gerektiren evcil hayvan taşımacılık ile ilgi ilgili düzenlemeler yer aldı.

EVCİL HAYVANLAR TOPLU TAŞIMADA OLABİLECEK;

Toplu taşıma araçlarında evcil hayvanların daha önce taşımasına izin verilmiyordu. Yeni düzenleme hayvan severleri memnun etti. Resmi gazetenin 110 Ocak tarihli kararında hangi hallerde taşıma yapılacağı açıkça belirtildi. Buna göre tehlike arz eden köpekler otobüs içerisinde ve ya toplu taşımada götürülemeyecek. Hayvanların aşı karnesi üzerinde bulunması gerekli olacak. Özel kafeslerinde kilit olmak şartı ile taşıma yapılabilecek.

TAŞIMA NASIL YAPILABİLECEK?

Düzenlemede toplu taşımada özel kafesli ve kilitli olarak taşınmak istenen evcil hayvanın nerede bulunacağı da açıkça belirtildi. Buna göre hayvan sahibin oturduğu bölümün önünde ya da yolcunun kucağında yolcu ile birlikte yolculuk yapabilecek. Diğer yandan yolcu olmadan evcil hayvan taşımak üzere özel sefer düzenlemesi de yapılabilecek.

Karayolları Taşıma Yönetmeliğinin 38 inci maddesinin altıncı fıkrası değişikliği şu şekilde; (6) Aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilir. Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer düzenlenebilir. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 2 uyarma verilir.” denildi.

İŞİN OLSA

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE