Ercüment Ovalı 23 Nisanı Bekleyin Demişti! 2 Yeni Aşı Müjdesini Verdi!

Geçtiğimiz haftalarda Prof. Dr. Ercüment Ovalının açıkladığı Dornaz Alfa ilacı ismi sonrasında ardı ardında açıklamalar gelmişti. Ercüment Ovalı bu kez 2 yeni aşı ile gündemde. 2 farklı aşı üretimi için hayvan deneylerine geçildi.

Ercüment Ovalı 23 Nisanı Bekleyin Demişti! 2 Yeni Aşı Müjdesini Verdi!

Koronavirüs'e karşı aşı geliştiren pek çok ülke gibi ülkemizde de Üniversiteler ve hastanelerde öğretim ve araştırma görevliler, araştırmalarımı ve labaratuvar çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Prof. Dr. Ercüment Ovalı 23 Nisan'ı bekleyin demiş ve ardından o kadar etkili görülüyor ki hastaların hayatından gün çalışmak istemedim diyerek Dornaz alfa isminde bir ilaç ismini paylaşmıştı. Bugün 23 Nisan'da yeni müjde geldi. 2 yeni aşı çalışmasında laboratuvar aşaması tamamlandı ve hayvan deneylerine geçildiği açıklandı.

2 YENİ AŞI MÜJDESİ;

Prof. Dr. Ercüment Ovalı sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun! Covid-19 a karşı 2 farklı aşı üretiminin laboratuvar kısmını tamamladık. Sıra hayvan deneylerinde." dedi.

Coronavirüs aşısı hayvan deneyi aşamasına geldi. Açıklamasını ardından Covıd 19 virüsü ile ilgili laboratuvar çalışmalarından çalışmalar paylaşıldı. Acıbadem Hastanesinde yapılan çalışmalarda mart ayında başlatıldığı ifade edildi. 7 hasta üzerinde kök hücre çalışması araştırması yapıldığı ifade edildi. İmmün plaza her kan grubuna bir plazma üretildiği aktarıldı. Virüs spesifik T lenfositler hazırlandığı ifade edildi. Dornaz alfa çalışmalarında klinik gözlemlerin denemeye devam edilmesine dair rapor paylaşıldı. TÜSEB'e bu konuda başvuru yapıldığı ifade edildi. Bilindiği gibi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada TÜSEB'e başvuru yapılması konusunda çağrılarının olduğunu ifade etmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2020, 18:55
YORUM EKLE