Zabıta Maaşları 2016

Belediyelerde çalışmakta olan zabıtaların görev ve sorumlulukları bağlı oldukları bölgede huzur, güvenlik sağlamaktadır. Çalıştıkları alanlar geniş bir alana dağılmaktadır.

Zabıta Maaşları 2016
Belediyelerde çalışmakta olan zabıtaların görev ve sorumlulukları bağlı oldukları bölgede huzur, güvenlik sağlamaktadır. Çalıştıkları alanlar geniş bir alana dağılmaktadır. Belediyelerin kadrolu çalışanları olduklarından dolayı devlet memurları kadrosuna bağlıdır ve memur sayılmaktadırlar. Dolayısıyla da 657 sayılı devlet kanunlarının memurlara tanıdığı haklardan faydalanmaktadırlar.

Çalıştıkları iller, çalıştıkları bölge çalışma yılları göz önüne alındığında maaşlarında farklılıklar meydana gelmektedir. ayrıca mesaileri ve nöbetleri de olduklarından diğer belediye personellerinden farklı bir çalışma koşulları vardır. Diğer memurlardan mesailerinden ötürü 403 tl tutarı kadar ek bir ücret maaşlarına yansımaktadır. Çalıştıkları iş göz önüne alındığında tehlikeli bir iş kolu olduğundan dolayı devletin tanıdığı sosyal denge tazminatından da yararlanmaktadırlar. Bu tazminatta maaşlarına ek olarak yaklaşık olarak 750 tl kadardır. 657 sayılı kanun kapsamıyla diğer memurlar gibi yılın iki çeyreğinde maaşlarında zamlar uygulanmaktadır. bu zam tutarları ise devletin verdiği % 3+ %3 oranındadır. Ayrıca yine diğer memurlarda olduğu gibi eş ve aileleri içinde ek ücretler maaşlarına yansır. Zabıta memurlarının eşleri çalışmıyor ise zabıtalar maaşlarına ek olarak yaklaşık 180 kadar bir ek ödenek alırlar..Yine çocukları var ise çocuklarının öğrenim durumlarına göre de ek ödemeler almaktadırlar. Henüz yeni görev almış bir zabıta maaşları 2016 yılı için hesaplandığında kesintiler yapıldığında net 2.371.29 tldir. Bu tutar her zabıta için aynı her zabıta için sabit diyemiyoruz. Her belediyenin çalıştıkları şehirlerdeki çalışma koşulları aynı değildir. Mesai kavramları aynı değildir. Ayrıca belediyelerdeki zabıtaların da çalıştıkları alanlara göre farklı ücret dağılımları vardır. Örneğin pazar yerlerinde alanları teftiş ve denetleyen bir zabıta memuru ile belediye binasında bulunan zabıta memurunun aldıkları aylık maaşlar aynı değildir.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2017, 23:23
YORUM EKLE