Zabıt Katibi Maaşları Ne Kadar? 2021 Adalet Bakanlığı

​​​​​​​Adalet Bakanlığı bünyesinde görevli zabıt katibi maaşları 2021 yılı itibari ile ne kadar oldu? Tecrübe yılına göre ve mezuniyete göre zabıt katibi maaşları?

Zabıt Katibi Maaşları Ne Kadar? 2021 Adalet Bakanlığı

Adalet Bakanlığına bağlı ülkemizde her şehirde en az bir tane olmak üzere Adalet Sarayları bulunmaktadır. Bu kurumlarda kurumun büyüklüğü, dava sayısı ve şehrin nüfusuna göre değişen sayılarda zabıta katibi personelleri bulunmaktadır. Zabıt katipleri KPSS ve özel sınavlar ile kuruma girmeye çalışmaktadır. Peki Adalet Bakanlığı bünyesinde görevli zabıt katibi maaşları ne kadar oldu? İşin Olsa ekibi olarak 2021 yılı zabıta katibi maaşlarının ne kadar olduğunu sizlere haberimizde derledik.

Zabıt Katibi Maaşları 2021

Adalet Bakanlığı bünyesinde görevli ve göreve yeni başlayan zabıt katibi ortalama mezuniyete göre aşağıdaki gibi maaş ile başlamaktadır. Bu tutar eğitim seviyesi, görev yapılan bölge, bakıla dava sayısı, aile durumu, çocuk olup olmadığı ve meslekteki tecrübesi vb. gibi durumlara göre değişiklik göstermektedir. Ancak yeni başlayan ve mezuniyete göre maaş bilgileri şöyledir:

Lise mezunu zabıt katibi ortalama 4 bin 270 TL maaş,

Ön Lisans Mezunu Zabı katibi maaşı: 4330 TL

Lisans mezunu Zabıta Katibi Maaşı ise en az 4430 TL

Adalet Bakanlığı bünyesinde görevli olan zabıt katiplerinin mezuniyetlere göre maaş dağılımı nasıl oluyor?

Adalet Bakanlığı genel olarak mezuniyetlere göre maaş farkının fazla olmadığı bir durum. Yani orta okul ve lise mezunu olan zabıt katibinin aldığı maaş ile ön lisans ya da lisans mezunu olan zabıt katibi personeli arasında ki maaş farkı neredeyse oynamıyor. Yani maaş farkı yok denecek kadar az olarak bilinmektedir.

Adalet Bakanlığında Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Adalet Bakanlığında zabıt katibi olmak için öncelikle KPSS'den 70 ile üzerinde puan almak, ardından Adalet Sarayının düzenlediği mülakat ve uygulamalı klavye sınavından olabildiğince yüksek puan almak gerekmektedir.

Tecrübeli Zabıt Katibi Maaşları:

Adalt Bakanlığında görev yapan zabıt katiplerini tecrüne yılına göre maaş oranıda değişiyor. Bu kapsamda,

  • 5 yıl tecrübesi olanların 4510 TL
  • 5 - 10 Yıl arası tecrübeli olanlar 4610 TL
  • 25 Yıl tecrübesi olanlar ise 5800 TL Maaş almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2021, 12:05
YORUM EKLE