Zabıt Katibi Görevleri? Zabıt Katibi 2023 Yılı Maaşları Ne Kadar?

Kamu kurumlarında istihdam eden zabıt katibi görevleri nedir ve zabıt katibi maaşları 2023 yılı içerisinde ne kadar oldu? İlanlar Yayımladı mı?

Zabıt Katibi Görevleri? Zabıt Katibi 2023 Yılı Maaşları Ne Kadar?

Adalet Bakanlığı başta olmak üzere çok sayıda farklı kamu kurumu kendi bünyelerinde istihdam etmek üzere zabıt katibi alımı gerçekleştirmektedir. Bilindiği üzere çok sayıda kişi zabıt katibinin görevlerinin ne olduğu hakkında bilgisi yoktur.

Peki kamu kurumlarında istihdam etmekte olan zabıt katibi görevleri nedir? Zabıt katibi personelleri 2023 yılında ne kadar maaş almaktadır.Zabıt Katibi Alımı 2023 yılı Başvuru şatları nelerdir?

Zabıt Katibi Görevleri Nedir?

Kamu kurumlarında istihdam etmekte olan zabıt katipleri hukuk ve ceza yargılama yasalarında belirtilmiş olan görevleri muntazam ve düzenli şekilde yapmak ile yükümlüdür. Dosya ve kayıtları yapar, tutanak ve verilmiş olan kararları bilgisayar ortamına geçer, cevabı alınamamış müzekkelerin tekidini yapar, dava dosyaları için yapılmış olan kağıt pusulasını düzenler, ferdi fişleri zamanlı şekilde doldurur gibi görevleri yerine getirmektedir. Peki zabıt katibi maaşları ne kadar oldu? Başvuru Şartları nedir?

Zabıta Katibi Başvuru Şartları Nedir?

Kamuda zabıt katibi olabilmek için genel oalrak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki niteliklerin sağlanıyor olması gereklidir. Bu kapsamda Zabıt katibi için özel olarak KPSS ve Eğitim şartları aranacak.

2023 yılı Zabıt Katibi alımı için 2022 yılı KPSS Puan şartı aranacak. En az lise, ön lisans ve lisans seviyesinde mezun olan adaylardan başvuru alınacak olup Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden en az 70 KPSS Puanı almış olmak gerekmektedir.

Zabıt Katibi Maaşları 2023 Ne Kadar Oldu?

Zabıt katipleri 2023 yılında 11.700 TL başlayan ve derecesine göre 13.600 TL kadar yükselen maaşlar almaktadır. Zabıt katiplerinin aldığı maaşlar lise, ön lisans ve lisans mezununa göre değişiklik göstermektedir. Buna göre Yüksek Seçim Kurulu yayımlamış olduğu ilanda ki zabıt katibi alımına müracaat edecek olan lise mezunu adaylar derecesinden dolayı 11.700 liraya yakın tutarda maaş alacaktır. Diğer mesleklerin maaşları için aşağıda ki linki takip ediniz.

Bu kapsamda; Lise mezunu bekar veya eşi çalışan zabıt katibi 11.700 tl maaş alıyor. 2 çocuklu eşi çalışmayan üniversite mezunu 5 yıllık zabıt katibi. 13.600 tl maaş alıyor. Yol, yemek ücreti verilmiyor 

Ocak Zamları ile Birlikte 2023 Zabıt Katibi Maaşı: 11.700

TÜM MESLEK MAAŞLARI İÇİN TIKLAYINIZ

ZABIT KATİBİ ALIMI İLANLARI BURADA

2023 Yılı Zabıt Katibi Alımı İlanı Yayımlandı!

Adalet Bakanlığı tarafından gelmiş olan ilana göre Bakanlık 2023 yılı içerisinde Dev kodro ile 5 bin 461 Zabıt Katibi Alımı gerçekleştirecek. Alımlar Türkiye Geneli adliyelere olmak üzere en az lise mezunu adaylar içerisinden gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda aşağıdaki bağlantı üzerinden 2023 ylı Zabıt Katibi alımı ilanına ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABER: https://www.isinolsa.com/kamu-personeli-alimi/adalet-bakanligi-2023-yili-5461-zabit-katibi-alimi-adliye-kontenjan-h44337.html

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2023, 14:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kutsal
Kutsal - 6 yıl Önce

İşimiz çok zor, bu işe niyetli iseniz çelik gibi sinire ve sabırasahip olmalısınız, giriş saatiniz belli ama işten çıkış saatiniz belli değildir, hadi saat 5 oldu eve gidelim yok, mobing üzerine mastır yaparsınız, aldığınız maaş emeğinizi karşılamaz ama şükür dersiniz, öğle yemeğine belki çıkarsınız, rahat bir iş arayanlar için tercih edilmez, sizin üniversite mezunu olmanız lise mezunu katiplerden farklı statüde değerlendirileceğiniz anlamına gelmez, tüm kamu kuruluşlarından en fazla işi siz yaparsınız ancak en az maaşı yine siz alırsınız ha bu arada kuruluşunu sizi kaç yıllık katip olursanız olun sizi işten çıkarabilmek için kurum içi klavye sınavı yapar, asla hata yapamazsınız anında hakimin savcının önünde ifadeye çıkarsınız. Aileniz ile sosyalleşmeyi unutmalısın çünkü böyle bir şey lükstür sizin için cumartesi ve pazar günü de çalışırsınız, nöbet tutar ama karşılığını alamazsınız daha ayrıntılı bilgi için adliyeye gidin herhangi bir kaleme gidin ve orada bulunan katibe sorun:)

katip kütüp
katip kütüp - 6 yıl Önce

Ben 3 yıllık sözleşmeli zabıt katibiyim daha yeni bu temmuzda 2500 oldu

Hasan
Hasan @katip kütüp - 5 yıl Önce

Benim maaş neden 3800 tl onu anlamadım. Ben savcılıkta zabıt katibiyim, siz mahkemede mi?

osman
osman @katip kütüp - 5 yıl Önce

atmayın beyler ben de iki yıllık zabıt katibiyim lisans mezunu aldığım maaş 2823 tl bekarım bu arada

bilgekatip
bilgekatip @katip kütüp - 6 yıl Önce

aynen 3 yılık katibim 2500 dahayeni oldu burda da 2500 den başlayan diyor site doğru haber yap

Pınar
Pınar - 6 yıl Önce

Işimiz çok rahat duruşma erken bitince eve gidiyoruz maaşımız 3000 kusur diyen arkadaş Allah aşkına hangi adliyedesin. Hangi birimdesin. Biz o şartlarda çalışmıyoruz ben de duruşmaya giriyorum duruşma sonrası eve gitmek de nedir ? Kaç yıllık katipsin merak ettim doğrusu

Aykaç 63
Aykaç 63 - 6 yıl Önce

Bu işe girmek için önce kpss en az 70 almak ve klavyeden en az 90 yazmak zorundasınız

Yasin Er
Yasin Er @Aykaç 63 - 6 yıl Önce

arkadaşlar bu katiplik sınavında girişte q klavye yazmak serbestmi birde 1 dakikada kaç kelime yazmamız gerekiyor mesela ben lise 3 öğrencisiyim 16 yaşındayım kaç yaşımda katılabilirim bu sınava en erken maaşım ne kadar olur? cevaplarsanız çok makbule geçer

Aykaç63
Aykaç63 - 6 yıl Önce

Bu işe girmek için önce kpss en az 70 almak ve klavyeden en az 90 yazmak zorundasınız

Ipek
Ipek - 6 yıl Önce

Katip kütüp
Bu meslegi girmek icin bir öneriniz varmı? Calsima sartlari nasil?

ara
ara - 6 yıl Önce

teknisyenlik için ilgili bölümler nedir

Hava
Hava - 6 yıl Önce

Katıp kütüp yukarıda yazan görevleri yapıyor musunuz aynen