Yeni Dönemde En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Yeni yıla girerken yapılan zamlar sonrasında en düşük emekli maaşlarının ne kadar olacağı merak konusudur. Haberimizin detayları sitemizdedir.

Yeni Dönemde En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Ülkemizde bulunan binlerce emeklinin gözü kulağı yeni dönemde emekli maaşlarına yapılacak zamlar olmakla birlikte en son yayınlanan Merkez Bankası raporuna göre 2019’un son ayında gerçekleşmesi beklenen enflasyon oranı yüzde 13,90 olarak tahmin edildi. Bu oran esas alındığında SSK ve BAĞ-KUR emeklileri yılbaşında yüzde 8,46 zam almış olacak.

TÜFE’ye Göre Artış Olacak

Ocak ayına az bir süre kala birçok emekli SSK ve Bağ- Kur emeklisi zam oranını belirlediği için enflasyonu merakla beklerken; 2019 yılına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) tahminleri de gündemde yer almaya başlamıştır. Buna göre Takvim Gazetesinin haberine göre 2019 yılı enflasyonu yüzde 12,69 olarak gerçekleşecek olup 2019'un ikinci yarısındaki enflasyon yani yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ- Kur emeklisinin zam oranı yüzde 7,3 olacak. Maaşların ise 86,28 ile 413,24 lira arasında artış göstermesi bekleniyor.

En Düşük Maaşlar Ne Olacak?

Beklenen tahminlerin gerçekleşmesi durumunda SSK ve BAĞ-KUR’lu vatandaşların en düşük emekli aylığı 1,181 TL olup ocak zammı yüzde 7,3 olursa 1,268 TL’ye çıkacak.En yüksek emekli aylığı ise 5 bin 660 lira 77 kuruş seviyesinde yer alacak.Bu aylık yüzde 7,3'lük artışa göre 6 bin 74 lira 1 kuruşa yükselecek olup emekliler kesin zam oranını 3 Ocak'ta öğrenecek. Emekliler zamlı maaşlarını aynı ay içerisinde çekebilecek.

YORUM EKLE