Yaşlılara Aylık 711 TL! Nasıl Alınır, Başvuru Yapılır?

Halk arasında 65 aylığı olarak bilinen yaşlılık aylığına nasıl başvuru yapılır ? Yaşlılık aylığına başvuru koşulları nelerdir ? Yaşlılık aylığı ile ilgili detaylar haberdedir:

Yaşlılara Aylık 711 TL! Nasıl Alınır, Başvuru Yapılır?

Türkiye’de yaklaşık 7 milyondan fazla yaşlı için devlet tarafından çeşitli yardım ve destek sunulmakta olup bunlardan biri de her ay 711 TL olarak ödenen 65 yaş aylığı olarak ifade ediliyor. Özellikle hiçbir sosyal güvencesi, geliri bulunmayan yaşlıların yararlanabildiği bu aylığı almak için ise birtakım şartları sağalmak gerekiyor. Peki yaşlılık aylığı nasıl alınır, nereye başvurmak gerekir, hangi durumlarda kesilir, işte Postanın ele aldığı konu ile ilgili olarak detaylı bilgiler ve şartlar.

Kimler Yaşlılık Aylığı Alabilir?

Halk arasında 65 yaş aylığı olarak bilinen maaş desteğinden yararlanmak için bazı durum ve şartların sağlanması gerekmektedir. Bunlardan ilki kişi başı gelir durumu. Bu maddeye göre 65 yaş aylığı alacak olan vatandaşın kendisi ve eşinin gelirinin 2020 yılı itibari ile 701 TL’den az olması, toplamda ise aylık gelirin bin 402 TL’yi aşmaması gerekiyor. Bu şartın yanı sıra aynı zamanda vatandaşların 65 yaş ve üzerinde olması da aranan bir diğer durum. Son olarak ise bu yardımdan yararlanacak olan vatandaşların hiçbir sosyal güvencesi olmaması gerekiyor. Emeklilik ve çalışma durumunda bu destekten yararlanmak mümkün olmuyor.

Yaşlılık Aylığı Ne Kadar?

2018 yılından bu yana verilen destek kapsamında 1 Temmuz 2020 tarihi itibari ile 711 TL maaş ödemesi yapılmaktadır. Enflasyon ve yıllık zam oranlarına göre bu tutar 6 aylık dönemlerde artış göstermektedir.

Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

65 yaş aylığı almak isteyenlerin yukarıda yer alan şartları sağlaması durumunda ikamet ettikleri il ya da ilçede Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na veya Vakıflar Genel Müdürlüklerine başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru alındı belgesi ile birlikte 1 ay içinde başvuru sonuçlarını almak mümkün olmaktadır.

Hangi Durumlarda Kesilir?

Ölüm geliri, aylık geliri bağlanması, kişi başı gelir tutarının aşılması, nafaka bağlanılması, adres değişikliği olması durumunda maaş alımı kesilmekte olup adres değişikliğinde kuruma tekrar başvuru yapılması durumunda aylık tekrar bağlanır. İlgili aylık için detaylı bilgi:

https://www.ailevecalisma.gov.tr/tr-tr/sss/sosyal-yardimlar-genel-mudurlugu/2022-ayliklari/

YORUM EKLE