Vali Olmak İsteyen Bir Kişi Ne Yapmalıdır? Valiler Ne Kadar Maaş Karşılığı Hizmet Vermektedir?

Vali olma şartları nelerdir ? Vali çalışma şartları,konumu nasıldır ? Vali olmak için neler yapmak gerekmektedir ? Vali maaşları ve diğer detaylar sitemizdedir:

Vali Olmak İsteyen Bir Kişi Ne Yapmalıdır? Valiler Ne Kadar Maaş Karşılığı Hizmet Vermektedir?

Vali olan kişiler görev yaptıkları illeri idare etmekle sorumlu olan kişilerdir. İllerin başında bulunan valiler cumhurbaşkanını temsilen eden kişiler olmaktadır. İl içerisinde var olan bakanlıklar tarafından yönlendirilmiş kişiler valilerin emirleri veya istekleri altında çalışmaktadır. Fakat bu durum hakim ve yargıç sınıfında bulunan yargı mensuplarının ve askeri personelinin dışındadır Bu kurumlar valilere bağlı sayılmıyor.

Vali olarak atanmış olan kişiler illerde hem genel idarenin başın da hem de il özel idaresinin yürütme organı olarak hizmet vermektedirler. Valiler bizzat merkez tarafından atanıyorlar ve göreve başlıyorlar. İl özel idaresinin başında bulunan valiler bu mahalli idarenin merkezden bağımsızlığı ve özerkliği azaltmaktadır.

Vali Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Şartlar Var Mıdır?

Vali olmak isteyen kişiler evvela; Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk veya İşletme bölümlerinden birini bitirip mezun olmalıdırlar. Daha sonra ise Kaymakam Adaylığı Sınavına girerek başarılı olması şarttır.

Bu şartları yerine getiren ve gerekli tecrübeyi kazanmış olan kaymakam veya İçişleri Bakanlığı çalışanları kaymakam olabiliyor. İçişleri Bakanlığı tarafındanbu kişiler vali olarak önerilir. Daha sonra bu önerilerin Cumhurbaşkanı ve tabi ki Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanması şartı vardır. Eğer sorunsuz bir şekilde onay alınırsa ataması yapılır. Ek olarak is İçişleri Bakanlığına bağlı hizmet veren Emniyet Genel Müdürlüğü Çalışanlarının da gerekli şartlar dahilin de vali olarak atanabilmesi mümkün olmaktadır.

Bir Valinin Maaş Ödemesi Ne Kadardır ?

Vali maaşları bazı sebepler dahilin de farklılıklar gösterebiliyor. Bu sebepler ise toplu sözleşme zammı, enflasyon farkı, aile ve çocuk yardımı, eğitim durumu, sigorta ve BES kesintisi, ek tazminat, ek ücretler gibi sebepledir . Bu kapsamda genel itibari ile 2021 de bir vali ortalama olarak 14.835 TL’lik bir maaş ödemesi Almaktadırlar.

Bu verilen maaşın biraz altın da ve ya üstün de ödeme alan valiler de vardır. Bunun sebebi ise yukarı da saymış olduğumuz sebeplerden kaynaklıdır. Genel itibari ile oldukça iyi bir maaşa sahip olan valilik mesleğine talep her geçen sene artmaktadır.

YORUM EKLE