Uzay Mühendisi Maaşları 2016

Ülkemizde havacılık- uzay mühendisliği yeni yeni ilgi odağı haline gelen bir iş dalıdır. Havacılık sektöründe yatırımların ve olanakların artması sebebiyle uzay mühendislerine olan ihtiyaç da gün geçtikce artmaktadır.

Uzay Mühendisi Maaşları 2016
Ülkemizde havacılık- uzay mühendisliği yeni yeni ilgi odağı haline gelen bir iş dalıdır. Havacılık sektöründe yatırımların ve olanakların artması sebebiyle uzay mühendislerine olan ihtiyaç da gün geçtikce artmaktadır. Dinamik bir iş alanı olduğundan sürekli ilerleyen teknolojiye ayak uydurabilmek için genç fikirlere ve aydın görüşlere ihtiyacı olan bir daldır.

Uzay mühendisleri hava araçlarını tasarlayıp bakım ve onarımlarını yaparlar. Gerekli gördüklerinde test etmektedirler. Teknolojiye dayalı bir iş olduğundan dolayı yeni fikirleri takip edecek , uygulayacak kişilerle çalışmayı tercih etmektedirler. Ülkemizde sadece iki üniversite de bölümü vardır. Bunlar İstanbul Teknik Üniversitesi ve ODTÜ dür. LYS -MF4 puan sisteminde geçerli rakamları almak gerekmektedir. Mühendisliğin öğrenim süresi 5 yıldır. 4 yıl lisans olarak ve 1 yıl da hazırlık programı olarak eğitim görülür. Ülkemizde çok yeni bir dal olduğu için bu bölümden mezun olan mühendisler çok rahat iş imkanlarına sahiptirler. Alacakları ücretler ise günümüz şartlarına göre oldukça iyidir. Uzay mühendisi maaşları 2016 yılı için ortalama olarak söyleyecek olursak, yeni mühendislikten mezun olup işe başlamış mühendisler için 2500-2600 TL civarındadır. Eğer bir devlet kurumunda işe başlamışlarsa konumu, iş tecrübesine bağlı olarak 2600-2700 TL olarak ortalama bir ücret alırlar . İş imkanlarının kısıtlı olması mezun sayısının çok olması sebebiyle diğer mühendislik mezunlarının iş bulmalarında zorlanmaları yeni lise mezunu gençlerin uzay mühendisliği bölümüne ilgi duymalarına sebep olmuştur ve çok yeni bir mühendislik dalı olduğundan mezun sayıları azdır. Bu sebepten rahat iş bulmaları sebebiyle ilgi odağı durumundadır. Dönem dönem popüler hale gelen meslek grupları arasında gösterebildiğimiz meslek gruplarında yer almasa da yurt dışında çalışmayı düşünen kişiler için ideal bir meslektir.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2017, 23:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
karmen
karmen - 4 yıl Önce

merhaba ben uzay mühendisliğini düşünüyorum.Yabancı dil öğrenip yurtdışında okumak istiyorum.Sizce açıkta kalma olasılığım var mı yani kolay iş bulabilirmiyim

Uzay
Uzay @karmen - 2 yıl Önce

kardeşim inşAllah

Magne
Magne - 3 yıl Önce

Neden bu kadar dusuk magis aliyosunuz bide turkiye %5 ine girip bu kadar dusuk almak niye

karne iyi olsun bakarız
karne iyi olsun bakarız - 4 yıl Önce

Açıkta kalirsin karnen iyi olsun