Tıbbi Sekreterlik Maaşları ve İş İmkanları Nelerdir ?

Tıbbi sekreter nasıl olunur ? Hangi şartları yerine getirmek gerekmektedir ? Tıbbı sekreterlik çalışma koşulları ve maaşları ne kadar oldu ? İşte detaylar:

Tıbbi Sekreterlik Maaşları ve İş İmkanları Nelerdir ?

Tıbbi sekreterlik özellikle son dönemlerde çok ilgi gören, devlet ve ya özel sektörde ki is imkanları ile çok cazip gelen bir meslek türüdür. Bu mesleği yapmak isteyenlerin öncelikle gerekli olan kurs sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Üniversitelerin sağlık birimlerinden mezun olunması gerekmektedir.

Devlette görev yapmak isteyen bir tıbbi sekreterin sağlık meslek lisesi ya da üniversitelerin sağlık sekreter bölümlerinden mezun olması ve ya Sağlık Meslek Yüksekokullarından mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümlerden mezun olmayan kişiler ise özel kurumlara başvuru yaparak sertifika alabilir ve tıbbi sekreter olabilir.

Tıbbi Sekreterlik Mesleğinin Maaşları Ne Kadardır ?

Tıbbi sekreterlik yapacak bir kişi devlette ve özel sektör de aynı maaşı almamaktadır. Ayrıca ; çalışma şartları da farklıdır. Devlette ve ya özel sektörde olmak üzere bir tıbbi Sekreter ise ilk başladığın da düşük bir maaşla başlasa da , Çalışma senesi ve deneyimi arttıkça maaşı da artıyor.

Devlette görev yapmaya başlayan bir tıbbi Sekreter 4100 TL maaş alıyor. Tabi bu yukarı da belirttiğimiz üzere yeni başlayan bir tıbbi sekretere ödenen maaştır. Özel sektör de ise yeni başlayan bir tıbbi Sekreter çalıştıkları yere bağlı olaraktan 2500 ile 4000 TL maaş arasında Almaktadırlar.

Tıbbi Sekreterlik MesleğiNerelerde İş İmkanı Bulabiliyor?

Tıbbi Sekreter Olmak isteyen bir kişi gerekli olan eğitim sonrasın da milli eğitim tarafından verilen kursa giderek sertifika alması gerekmektedir. Daha sonra ise devlet ve ya özel sektör de bir çok alan da iş bulabilirler. Bu işlerden başlıca örnekler vermek gerekirse eğer ;Devlet, üniversite ya da araştırma hastanelerinde sözleşmeli ve ya kadrolu olarak başlayabilirler.

Özel hastanelerde (Kadrolu ve ya sözleşmeli )Sağlık ocaklarında,Polikliniklerde,Tıbbilaboratuvarlarda,Aile hekimleri merkezlerinde,Diş hekimleri muayenelerinde ve Tıp merkezleri ve ya benzeri olan he yerlerde çalışabilirler. Yani oldukça fazla seçeneğe sahipler. İstenilen şartlar ve belgeler sağlandığında tıbbi Sekreterlik oldukça elverişli ve maaş yönünden güzel bir meslektir.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2021, 15:50
YORUM EKLE