Tekniker Maaşları 2016

Her meslek dalının kendisine göre bir öğreticisi bulunmaktadır. Alanları hakkında iş ile ilgili bilgi veren, o işi tüm ayrıntılarıyla öğreten kişilere tekniker denmektedir.

Tekniker Maaşları 2016
Her meslek dalının kendisine göre bir öğreticisi bulunmaktadır. Alanları hakkında iş ile ilgili bilgi veren, o işi tüm ayrıntılarıyla öğreten kişilere tekniker denmektedir. Tekniker olabilmek için o alanın bölümlerinden gerekli diplomaları almak gerekmektedir. Teknikerler alanlarıyla ilgili bölümlerin iki yıllık meslekyüksekokullarından mezun olurlar. Çalışma alanları devlet kurumları olabildiği gibi özel sektörde de çalışan teknikerler vardır.

Devlet memuru olarak çalışmak isteyen teknikerler gerekli olan üniversite bölümlerinden mezun olduktan sonra devlet memuru sınavı olan KPSS ye girip yeterli puanları aldıkları takdirde devlet memuru olma şanslarını haketmektedirler. Teknikerler de kendi aralarında sınıflara ayrılırlar. Her bir sınıf iş durumlarına, konumlarına göre farklı maaşlar alırlar. Bu sınıflar neler örnek verecek olursak teknikerler elektrik , bilgisayar, biyomedikal, kadastro, anestezi gibi birçok alanda hizmet vermektedirler. Teknikerler mühendisler gibi bir nevi öğretmenlik yaptıklarından dolayı hemen hemen aynı sayılırlar ve aynı maaşları alırlar. Tekniker maaşları 2016 yılı düzenlemelerine göre 2500- 10.000 TL arasında değişmektedir. Bu tutarlar çalıştıkları bölgeler, tazminatlar, ek ücretler, eş ve aile yardımı olarak aldıkları ek ödemelerle değişiklikler gösterir. Ayrıca bağlı oldukları kurumun statüsüne göre de ücretlerde değişiklikler olabilir. Örneğin belediyelerde çalışan teknikerler, diğer belediye personelleri gibi üç- altı ayda bir ek yardımlar alırlar. bu yardımlar arasında ise yiyecek, giyecek ve yakacak yardımları bulunur. Ayrıca yine bağlı oldukları kurum tarafından personellere bulundukları bölgenin ulaşım koşulları göz önünde bulundurularak ulaşım indirimleri uygulanır. Belediyelerde çalışan teknikerler de bu indirimlerden faydalandıklarından dolayı başka kurumlarda çalışan teknikerlerden farklı maaşlar almaktadır. Özel sektör ve kamu sektörü arasındaki bu farklılıklar ücretlere de yansımaktadır.Bu sebepten dolayı her tekniker aynı ücreti alır diyemeyiz.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2017, 23:22
YORUM EKLE