Taşerona Tediye Müjdesi! Tarihler Belli Oldu, Ödemeler Hesaplara Yatırılacak

Taşeronların uzun süre bekledikleri tediye ödemelerinin tarih beli oldu. 13 Aralıkta ödemelerin başlayacağı belirtildi. Haberin ayrıntıları sitemizdedir.

Taşerona Tediye Müjdesi! Tarihler Belli Oldu, Ödemeler Hesaplara Yatırılacak

Kamu işçilerine her yıl 52 gün aralıklar tediye ödemeleri yapılmakta olup 4 taksitte gerçekleştirilen ödemenin son taksiti aralık ayında ödenecek. Binlerce taşeron ve kamu işçisinin gözü kulağı tediyelerin yatırılma tarihinde olup bu tarih 13 Aralık 2019 olarak belirlenmişti.

4 taksit olarak ödenen olan ilave tediyelerin ilk iki ödemesi ocak ve mayıs ayında yapılmıştı. Üçüncü ödeme ise yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde ödenecek olup son taksit ise işçilere aralık ayında ödenecek. Yapılacak olan ödemelerde en düşük ödeme asgari ücret alan taşeron işçisine ödenecek olup bu tutar 792 TL olarak belirlendi.

Maaş Tutarına Göre Ödeme Yapılıyor

Tediye tutarları işçi maaşlarına göre değişmekte olup asgari ücretle çalışan bir taşerona 792 TL ödenirken maaşı 2 bin 900 TL olan işçiye 898 TL, maaşı 3 bin olan işçiye 928 TL, maaşı 3 bin 100 TL olan işçiye 960, maaşı 3 bin 200 TL olan işçiye 991 ve son olarak maaşı 3 bin 300 TL olan işçiye ise bin 22 TL ödeme yapılmaktadır.

Hangi İşçilere Tediye Ödenir?

Kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerde çalışan kamu işçileri ve taşeronlardan İŞ Kanunu’na tabi olan işçilere bu tediye ödemeleri yapılmakta olup özellikle taşerondan kamuya geçen işçilerin bu tediye ödemesinden yararlandığını ifade etmek mümkündür.

2020’de Zam

Aynı yerel mahkeme kararı ile asgari ücretin fazlası şeklinde çalışan işçilerin ücreti yeni asgari ücret düzeyine çıkarılacak olup hizmet alım ihaleleri ve bireysel iş sözleşmesinde belirlenen yüzde fazlası örneğin, işçi 10 fazlası ile çalışıyor ise 1 Ocak 2020 tarihinde uygulanacak günlük 85,28 brüt asgari ücretin %10 fazlası olan günlük 93,80 TL üzerinde %4 oranında zam yapılarak günlük 97,55 TL brüt olarak ücret olarak belirlenecek.

YORUM EKLE