Taşeron ve Kamu İşçilerine Müjde! TİS için Taslak Hazırlandı!

4D'li kamu ve taşeron işçilerin toplu sözleşmeleri için Ramazan Bayram öncesinde ,i sözleşmesi taslağı hazırlandı. Taslağın çok yakında tamamlanacağı bildirildi.

Taşeron ve Kamu İşçilerine Müjde! TİS için Taslak Hazırlandı!

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 4D’li kamu ve taşeron işçileri için Ramazan Bayramı’ndan sonra gelecek olan toplu iş sözleşmesi için taslağın hazırlandığı ifade ediliyor. Ramazan Bayramı’na günler kala, kamu işçileri için kritik süreçte geri sayım ise devam ediyor. Gündemde yer alan bilgilere göre Türk ve Hak İş’in ortak hareket edebileceği biliniyor. Ayrıca kamu ile masaya oturulacak sözleşme taslağının ise büyük ölçüde tamamlandığı ifade ediliyor. İşte detaylar.

Türk ve Hak İş Birlikte Hareket Edebilir

Hürriyet Gazetesinin haberine göre kamu çalışanları için toplu sözleşmede Türk ve Hak İş konfederasyonları sürecin sorunsuz olarak yürütülmesi açısından birlikte hareket edecek. Buna göre Türk-İş bünyesinde 330 bini aşkın, Hak-İş bünyesinde ise 300 bine yakın işçi ilgili sözleşme kapsamına giriyor. İşçileri temsil eden konfederasyonların bu yıl süreci birlikte yürüteceği belirtiliyor. 17 Mayıs 2021 tarihinden itibaren ise ortak çalışmanın ilk 6 ay da dahil olmak üzere birçok konudaki taleplerin şekillenmesi bekleniyor. Bu taleplerde ilk sırada işçilere yapılacak olan zam ve işçilerin özlük haklarındaki talepler ter alıyor.

Ortak çalışmada uzlaşmanın sağlandığı durumda, protokol taslağının da hazır olacağı ifade ediliyor. Sözleşmeye ilişkin çalışma taslağının 17 Mayıs haftasında ilk olarak Çalışma Bakanlığı’na sunulması ve sonrasında ise bakanlık değerlendirmesi sonucunda ise genel teklife bakarak kendi teklifini sunması bekleniyor.

İşçilere Enflasyon Farkı Verilecek Mi?

Bu yıl toplu sözleşme kapsamında işçilerin merakla beklediği konulardan biri de işçilere enflasyon farkının verilip verilemeyeceği yer alıyor. Geçtiğimiz yıl 2019 ve 2020 yılları için sözleşme Ağustos 2019 tarihinde kararlaştırılmıştı. Kamu tarafın ve konfederasyonlar arasındaki uzlaşıda 3 bin 500 TL altında maaş alan işçi için 150 TL yardım, tüm işçilere 2019 ilk 6 ayı için yüzde 8, ikinci 6 ay için yüzde 4, 2020 için ise yüzde 3’er zam ve oluşursa enflasyon farkı ödenmesi kararlaştırılmıştı. Buna göre işçilere bu yıl da enflasyon ödemesi yapılması bekleniyor.

Ağustos ayı itibari ile ayrıca memurlar için de toplu iş sözleşmesi için masaya oturulması bekleniyor. Hem kamu işçileri hem de memurlar için sürecin ağustos ayında yoğun olması muhtemel.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2021, 10:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emekçi işçi
Emekçi işçi - 2 yıl Önce

KAMU BANKASINDA TEMİZLİK ELAMANI OLARAK CALISIYORUM TAŞ ÖREN OLARAK CALISIYORUM BİZLERDE HAKLARDAN YARALANMAK İSTIYORUZ KADRO İSTİYORUZ ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPILIYOR KİM HAKKIMIZI SORACAK SENDİKA DUY SESİMİZİ DUYUR SESİMİZİ

Hakan
Hakan - 2 yıl Önce

Kamu bankasında temizlik elamanı olarak calısıyorum bizlerde haklardan yaralanmak istıyoruz kadro bekliyoruz lütfen sesimizi duyurun