Sosyolog Maaşları 2016

Geleceğe yönelik meslek seçimlerinde zorlanan genç adayların karşısına çıkan birçok farklı meslek grubu, onların karar vermelerini biraz daha zorlaştırmaktadır.

Sosyolog Maaşları 2016
Geleceğe yönelik meslek seçimlerinde zorlanan genç adayların karşısına çıkan birçok farklı meslek grubu, onların karar vermelerini biraz daha zorlaştırmaktadır. Bu kişilerin yapması gereken ise önce kendilerini iyi tanımak ve düzenli olarak çalışabilecekleri mesleklere karar vermektir. Sözel zekaya sahip olan ve toplumsal konulara kendini verebilen adayların ise yapması gereken birincil mesleklerden birisi sosyologluktur.

Üniversitelerin sosyoloji biliminden mezun olan kişilere sosyolog ünvanı verilmektedir. Sosyolojinin kelime ve öğretici kavramlarına bakacak olursak toplum bilimi adı altında bir kavram karşımıza çıkmaktadır. Toplum bilimi çerçevesinde insanlar ve toplumların birbirleri arasındaki etkileşimlerini, bu etkileşimlerin olası sonuçları ve olası olumsuz etkilerin nasıl ortadan kaldırılacağı hakkında araştırma yapmaktadırlar. İnsan psikolojisi ve davranışlarına yönelik de eğitim alan sosyologlar, sosyal hayatlarında oldukça başarılı kişiler olarak bilinmektedirler. Sosyoloji bölümünü okumak isteyen adaylara söylememiz gereken bir şey vardır. Bu bölümü okurken oldukça eğlenceli günler sizi bekliyor olacak. Sosyal hayat ile ilgili araştırmalarınızı yapabilmeniz için bazı dönem derslerinizde sizlerden anket ya da halk arasında bir konuşma yapmanız istenebilmektedir. Böyle bir durum karşısında yapmanız gereken araştırma konusu ile ilgili en temel soruları belirlemek ve bunu farklı konumdaki kişiler arasında incelemektir. Sosyolog ünvanını almanızın ardından hem kamu hem de özel sektörde kendinize oldukça kolay bir şekilde iş bulabileceksiniz. Öyle ki reklam firmaları bile sizlere iş teklifinde bulunacaklardır. Çünkü sizler birer toplum bilimcisi olacaksınız ve toplumun istediklerini en iyi siz bileceksiniz. Sosyolog maaşları da oldukça fazla bir miktarla sizlere sunulacaktır. Kamu ya da özel sektörde çalışan kişilerin alacakları en az ücretler 3 bin liradan başlamaktadır. Bununla birlikte adaylara verilen ücretlerin özel sektörde daha fazla arttığını görmekteyiz.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2017, 23:21
YORUM EKLE