SGK’dan Ne Zaman Emekli Olacağınızı Öğrenin! 4/A/B/C Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK emeklilik ile ilgili merak edilenleri nasıl öğrenilebilir ? SGK emeklilik sorgulama ve emeklilik maaşlarının ne kadar olacağını öğrenmek için haberimizi inceleyiniz.

SGK’dan Ne Zaman Emekli Olacağınızı Öğrenin! 4/A/B/C Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ülkemizde emekli olmak isteyenlerin en çok merak ettikleri konuların başında emekli oldukları zaman ne kadar maaş alacakları ne zaman emekli olabilecekleri gibi birtakım sorulardır. SGK emekli olmak isteyenlere ve emekli olacaklara yönelik bu soruların cevabını kendi sitesinde yer alan sorgulama sayfasında vermektedir. Kesin olmayan ama SGK hesaplamaları içeren bu sorgulama sayfasında vatandaşlar emekliliklerine dair tüm detayları kolaylıkla öğrenebilmektedir.

Emekli Maaşı Nasıl Öğrenilir?

Vatandaşlar, SGK emeklilik durumu sorgulama sayfasına https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresinden girerek bu robotu kullanarak emekli maaş tutarlarını öğrenebilmektedir. Açılan sayfada resmi bir sonuç niteliğinde olmayan emekli maaşı tahmin tutarları yer almaktadır. Kullanıcılar bu sayfada T.C. Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfusa Kayıtlı Olunan İl” ve “Gün / Ay / Yıl” olacak şekilde doğum tarihi bilgilerini girerek sorgulama yapabilmektedir.

SSK, BAĞKUR ve Memur Maaşları

Türkiye’de emekli olmak isteyen vatandaşların maaşları, memur, SSK veya BAĞKUR’lu olmaların göre değişmektedir. Buna göre sigortanın başlangıç tarihi, sigortalı olarak çalıştıkları süre, sigorta için ödenen prim sayısı, emekliliğe hak kazanıldığı ilk tarihten itibaren çalışma gibi faktörlerin yanış ıra kişilerin memur, esnaf ya da işçi gibi çeşitli mesleklerde çalışıp bu mesleklere göre edindikleri sigorta türünün de ödenecek olan maaşlarda önemli etkisi bulunmaktadır.

Ne Zaman Emekli Olunur?

1999’dan önce sigortası başlayan kadınlar için 3600 gün prim ödeme ve 50 yaş koşullarını sağlayan kadın sigortalı da kısmi yaşlılık aylığı ile mümkün olmaktadır. Erkeklere için ise 5 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 55 yaş koşullarının tamamlanması gerekmektedir. 1999 ile 2008 arası ise kadınlar için 58, erkekler için 60 yaş, 25 yıldır sigortalı olma ve 4500 prim gün sayısının bulunması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2020, 12:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin şahin
Hüseyin şahin - 2 yıl Önce

1999 yılından sikorta girişim var