Sahil Koruma Maaşları 2016

Yaz aylarında ülkemizdeki birçok tatil bölgesine gerek yerli gerekse yabancı kaynaklı turistler adeta akın etmektedirler. Bu bölgelerimize gelen turistlerin ise konforlu bir şekilde tatillerini yapmaları, hem can hem de mal güvenliklerinin sağlanabilmesi için birçok personel de çalışmaktadır.

Sahil Koruma Maaşları 2016
Yaz aylarında ülkemizdeki birçok tatil bölgesine gerek yerli gerekse yabancı kaynaklı turistler adeta akın etmektedirler. Bu bölgelerimize gelen turistlerin ise konforlu bir şekilde tatillerini yapmaları, hem can hem de mal güvenliklerinin sağlanabilmesi için birçok personel de çalışmaktadır. Bu çalışanlardan sahillerde ve denizlerde görev alan ve oldukça önemli bir göreve sahip olan kişiler sahil koruma görevlileridir.

Yaz aylarında televizyon ya da gazetelerden sıkça gördüğümüz, denizlerde boğulma vakaları oldukça fazladır. Yüzme eğitimi almamış ya da yüzmek için ayrılmış bölgelerde yüzmeyen kişilerin can sağlığını korumakla görevli olan sahil koruma görevlileri, oldukça sıcak havalarda gözlerini bir an olsun denizlerden ayırmamaktadırlar. Bunun yanı sıra sahil koruma görevlileri, ülkemize deniz üzerinden kaçak bir şekilde sokulmak istenen malların engellenmesi ve denizlerde güvenliğin sağlanmasında da görev almaktadırlar. Özellikle son zamanlarda denizlerimiz ile ilgili haberlerde karşılaştığımız en acı durumlar mültecileri taşıyan teknelerin batmasıyla olmaktadır. Sahillerimize vuran mülteci cesetleri gerek Türkiye gerekse dünya basınında çokça yer almaktadır. Bu gibi hadiselerin engellenmesi ve tekrarlarının olmaması için sahil koruma görevlilerine büyük işler düşmektedir. Sahil koruma görevlisi olmak için üniversitelerimizde bazı bölümler bulunmaktadır. Ama bunun dışında eğitim veren bazı kurslara katılan kişilere de sahil koruma üzerine sertifikalar verilmektedir. Bunun yanı sıra sahil güvenlik merkezlerinde birçok asker ve polis de çalışmaktadır. Polis ve askerlerle iş birliği içerisinde çalışan sahil koruma görevlilerinin çalışma hayatları memurların ki gibi belirli saat aralıklarında olmaktadır. Sahil koruma maaşlarına bakacak olursak, dönem dönem çalışan kişilerin günlük şekilde aldıkları ücretlerle birlikte toplamda bir ayda 3 bin lira ile 4 bin lira arasında ücretler almaktadırlar. Bunun yanı sıra ücretler çalışılan bölgeye göre de değişmektedir.

YORUM EKLE