Pilot Maaşları 2017! Nasıl Pilot Olunur

2017 yılında son gelen zamlar ile pilot maaşları ne kadar oldu? Pilot olmak isteyen adayların izleyeceği yol nedir pilot nasıl olunur?

Pilot Maaşları 2017! Nasıl Pilot Olunur
Ülkemiz de faaliyetlerine devam etmekte olan hava yolu şirketlerinde ve Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde ki savaş uçaklarında bilindiği üzere çok sayıda pilot personeli bulunmaktadır. Peki pilot olmak isteyen adayların ne yapması gerekiyor? Pilot olmak için hangi adımları izlemesi gerekiyor pilot nasıl olunur?

Nasıl Pilot Olunur

Pilot olmak isteyen öğrencilerin öncelikle YGS sınavından baraj puanını aldıktan sonra LYS sınavına girmesi gerekmektedir. MF yani sayısal bölümünden sınava girecek olan adaylar elde ettikleri puan ile devlet üniversitesi ya da özel üniversitelerde pilot bölümleri okuyabilir.

Pilot bölümleri pilotaj bölümü olarak adlandırılmakta olup ülkemiz de Anadolu Üniversitesi (492 puan), Atılım Üniversitesi (489 puan) ve Okan Üniversitesi'nde (484 puan) ile girilebilmektedir. MF-4 puan türüne bakılmaktadır. Kıbrıs'ta ise puanlar tam ücretli okullara göre 213 puana kadar düşebilmektedir. Okullar eğitim masraflarını karşılamadığı için 4 senelik toplam 100 bin liralık eğitim masrafı her sene alınmaktadır. Okullardan mezun olanlar pilot olarak görev yapabilmektedir.

Pilot Maaşları Ne Kadar

Pilot olarak okullardan ayrılan adaylar ne kadar maaş almaktadır. Buna göre adayın çalıştığı kuruma göre pilot maaşları değişiklik gösterse de 7 bin lira ile 15 bin lira arasında değişen tutarlarda pilotlar maaş almaktadır. Yine tecrübeli pilotlara 20 - 25 bin liraya kadar aylık maaş verilebilmektedir.

TÜM MESLEK MAAŞLARI İÇİN TIKLAYINIZ

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
emre
emre - 3 yıl Önce

cennete girmek daha kolay

suleyman altanman
suleyman altanman - 2 yıl Önce

Akradaslar ben avrupada pilotaj kursuna gidiyorum ve cok memnunum.1 yılda dahi bitirebiliyorsunuz ve fiyatlar turkıyeye göre yarı yarıya tam olarak. Ayrıca eğitim cok kaliteli ve dil öğrenmek acısındanda süper.bnde cok düşündüm acaba baslasammı diye ama sonra başladım ve cok kısa bir sürede epey yol katedtim tecrübem su ki forumlardaki asılsız saçma sapan kişilerin yazdığı yorumları okuyup kafanızı bulandırmayın başlayın kursunuzu bakın göreceksiniz ne kadar mükemmel bir karar aldınız.bn cok memnunum ve iyiki bu işe baladım diyorum suan.ki ben hem çalışıp hem kursuma devam ediyorum ona rağmen kurs akıp gidiyor.vizyonunuz değişiyor ve gelecekte torunlarınız bile faydasını göreceği yüksek gelirli bir iş sahibi olucaz inşAllah. Arkadaşım çin de firmayla anlaştı ki bu firma gelip türkiyye pilotlara teklif sundu yeni pilot olmasına rağmen 80 bin tl maaslaanlastı. Emirates yine 56 bin maas artı kira tüm masrafları karşılıyor.neyse yola çıkan kazanır diyelim bekleyende bekler durur oyüzden ku

Alim
Alim @suleyman altanman - 2 yıl Önce

Abi senle daha detayli konusavilir miyiz

mrs. sky
mrs. sky - 2 yıl Önce

kızlarda pilotaj okuyabiliyor mu acaba?

hubahub
hubahub @mrs. sky - 2 yıl Önce

galiba,