Özelde ve Kamuda (Kültür Bakanlığı) Kütüphaneci Maaşları 2022 Ne Kadar?

Kütüphaneci alımları başladı. Kamuda görev yapacak olan Kütüphaneci maaşları 2022 ne kadar oldu? Kütüphaneci görevleri nelerdir?

Özelde ve Kamuda (Kültür Bakanlığı) Kütüphaneci Maaşları 2022 Ne Kadar?

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2022 yılı Kütüphaneci alımı başvuruları başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı yayımladığı ilana göre bünyesindeki eksikliği gidermek için 465 Kütüphaneci alımı yapacağını bildirdi. Kamuya Kütüphaneci alımlar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Özele alımlar ise farklı kurumlar tarafından yapılmaktadır.

Kütüphaneci Ne Demektir?

Günümüzde hala kullanılmaya devam eden Kütüphaneler için yeni personel alımları yapılıyor. Bu yönde Kütüphaneci demek, Kütüphanenin yönetilmesi, bilgi Kütüphanenin sessizliğinin sağlanması, ilgi teknolojisi, eğitim ve diğer alanların uygulamalarını, bakış açılarını ve araçlarını kütüphanelere uygulayan, bilgi kaynaklarının toplanması, düzenlenmesi, korunması ve yayılması, ve bilginin siyasi ekonomisi üstüne çalışan disiplinler arası veya çok disiplinli bir geniş alandır.

Kütüphaneci Olmak İçin Ne Yapmalı?

Kütüphaneci olabilmek için öncelikle Bakanlık tarafından gelen şartları sağlanıyor olması gereklidir. Genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranıyorken özel olarak KPSS ve Dört yıllık Üniversite mezunu olmak gereklidir.

KPSS şartı olarak geçerliliği dolmamış olan KPSS'den Lisans seviyesinde P3 puan türünden en az 70 puan almış olmak gereklidir.

Eğitim şartı olarak ise, dört yıllık eğitim veren üniversitelerin bilgi ve belge yönetimi, kütüphanecilik, arşivcilik, dokümantasyon ve enformasyon programlarının herhangi birinden veya denkliği olan yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş olmaları gereklidir.

Kütüphane Görevlisi Ne İş Yapar?

Kütüphanelerde görev yapan personellerden beklentiler,

- Kitap güvenliğinin sağlanması ve takibi,

- Kütüphaneye gelen misafirlerle ilgilenmek,

- Kitap sayımı yaparak eksikleri oluşturmak,

- Kütüphanenin kitap düzenini sağlamak,

Kütüphaneci Maaşları 2022 Ne Kadar Oldu?

Kütüphaneci olarak atanmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de maaşları oldu. Kamu ve Özel sektör Kütüphaneci maaşları çeşitlilik gösteriyor. Buna göre Kamuda Kütüphaneci maaşları Kütüphaneye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu yönde Kütüphaneciler Kamuda ortalama 7250 TL Maaş alırlar.

Özelde görev yapan Kütüphaneci maaşları ise 6 Bin TL ile 8 Bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

En Düşük Kütüphaneci Maaşları: 6000 TL

En Yüksek Kütüphaneci Maaşları: 9800 TL

Ortalama Kütüphaneci Maaşları: 7000 TL

KÜLTÜR BAKANLIĞI 2022 YILI KÜTÜPHANECİ ALIMI İLANI BURADA

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2022, 07:02
YORUM EKLE