Özelde ve Kamuda (Kültür Bakanlığı) Kütüphaneci Maaşları 2022 Ne Kadar?

Kütüphaneci alımları başladı. Kamuda görev yapacak olan Kütüphaneci maaşları 2022 ne kadar oldu? Kütüphaneci görevleri nelerdir?

Özelde ve Kamuda (Kültür Bakanlığı) Kütüphaneci Maaşları 2022 Ne Kadar?

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2022 yılı Kütüphaneci alımı başvuruları başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı yayımladığı ilana göre bünyesindeki eksikliği gidermek için 110 Kütüphaneci alımı yapacağını bildirdi. Kamuya Kütüphaneci alımlar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Özele alımlar ise farklı kurumlar tarafından yapılmaktadır.

Kütüphaneci Ne Demektir?

Günümüzde hala kullanılmaya devam eden Kütüphaneler için yeni personel alımları yapılıyor. Bu yönde Kütüphaneci demek, Kütüphanenin yönetilmesi, bilgi Kütüphanenin sessizliğinin sağlanması, ilgi teknolojisi, eğitim ve diğer alanların uygulamalarını, bakış açılarını ve araçlarını kütüphanelere uygulayan, bilgi kaynaklarının toplanması, düzenlenmesi, korunması ve yayılması, ve bilginin siyasi ekonomisi üstüne çalışan disiplinler arası veya çok disiplinli bir geniş alandır.

Kütüphaneci Olmak İçin Ne Yapmalı?

Kütüphaneci olabilmek için öncelikle Bakanlık tarafından gelen şartları sağlanıyor olması gereklidir. Genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranıyorken özel olarak KPSS ve Dört yıllık Üniversite mezunu olmak gereklidir.

KPSS şartı olarak geçerliliği dolmamış olan KPSS'den Lisans seviyesinde P3 puan türünden en az 70 puan almış olmak gereklidir.

Eğitim şartı olarak ise, dört yıllık eğitim veren üniversitelerin bilgi ve belge yönetimi, kütüphanecilik, arşivcilik, dokümantasyon ve enformasyon programlarının herhangi birinden veya denkliği olan yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş olmaları gereklidir.

Kütüphane Görevlisi Ne İş Yapar?

Kütüphanelerde görev yapan personellerden beklentiler,

- Kitap güvenliğinin sağlanması ve takibi,

- Kütüphaneye gelen misafirlerle ilgilenmek,

- Kitap sayımı yaparak eksikleri oluşturmak,

- Kütüphanenin kitap düzenini sağlamak,

Kütüphaneci Maaşları 2022 Ne Kadar Oldu?

Kütüphaneci olarak atanmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de maaşları oldu. Kamu ve Özel sektör Kütüphaneci maaşları çeşitlilik gösteriyor. Buna göre Kamuda Kütüphaneci maaşları Kütüphaneye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kültür Bakanlığı Kamuda Kütüphaneci Maaşları Ne Kadar?

Kamuda görev yapan Kütüphaneciler için çeşitli maaş ortalaması çıkmaktadır. Bu durum evli, Bekar, Çocuk Sahibi, Çocuk sayısı ve tecrübeye göre farklılık gösterebilir. Son zamanlarda 2023 yılı öncesi Kütüphaneci maaşları Temmuz sonrası yapılan son zamlarla birlikte 11 bin TL üzerinde oldu.

Kamu Ortalama Kütüphaneci Maaşları: 11.500 TL

Özelde görev yapan Kütüphaneci maaşları

Maaşlar 6 Bin TL ile 8 Bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

En Düşük Kütüphaneci Maaşları: 6600 TL

En Yüksek Kütüphaneci Maaşları: 13500 TL

Ortalama Kütüphaneci Maaşları: 8000 TL

Kültür Bakanlığı 110 Kütüphaneci Alımı İlanı Yayımlandı!

Bakanlıktan gelen son dakika duyurusuna göre 52 farklı şehirde görevlendirmek üzere 110 Kütüphaneci alımı ilanı yayımlandı. Başvurular 5 Aralık 2022 tarihi ile başlayıp en geç 19 Aralık 2022 tarihine kadar yapılmış olması gerekmektedir.

İLGİLİ HABER: https://www.isinolsa.com/memur-alimi/kultur-ve-turizm-bakanligi-110-kutuphaneci-memur-alimi-2022-h43163.html

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2022, 21:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahsen
Ahsen - 7 ay Önce

Ortaogretimdenbhicbir sekilde kutuphaneci olunmaz mi yaani

Melek
Melek - 7 ay Önce

Kütüphane personeli ile kütüphane memuru (kütüphaneci) arasında herhangi bir fark var mı varsa nedir ? Yardımcı olabilir misinz