Noter Maaşları 2016

Hepimizin duyduğu ya da yakından tanıdığı noterler, bizlerin birçok resmi işleminde haklarımızı korumak ve resmi kademelerde de bizleri temsil edecek belgeleri hazırlayan üst düzey görevliler tarafından işletilmektedir.

Noter Maaşları 2016
Hepimizin duyduğu ya da yakından tanıdığı noterler, bizlerin birçok resmi işleminde haklarımızı korumak ve resmi kademelerde de bizleri temsil edecek belgeleri hazırlayan üst düzey görevliler tarafından işletilmektedir. Noter olabilmek ise sanıldığı kadar kolay değildir ve özel bir sınava girerek noter olunmamaktadır. Sizler için noter nasıl olunur ya da noterlerin görevleri gibi konularda araştırmalar yaptık ve bunları da haberimizde sizler için aktarıyoruz.

Noter, kelime anlamıyla ele alındığında hukuki olarak kişi ya da kurumların güvenliklerini sağlayan, ticari ya da siyasi tüm konularda adaleti sağlayan kişilere verilmiş bir isimdir. Hukuk fakültesinden mezun olmuş kişilerin çalıştığı bu kurumlar devlete bağlı olarak çalışırlar. En basitinden bir araba alım satım işlemi sırasında bile başvurduğumuz noterler, bizlerin tarafsız bir ortamda anlaşma sağlamamız adına çalışmaktadırlar. Tarafların ağzından dilekçeleri doldurarak onlara okurlar ve anlaşmanın noter onayıyla yapılmasına imkan sağlarlar. Noter onayı ile yapılan anlaşmalar ya da sözleşmelerin tamamı tüm resmi kurumlar tarafından kabul edilen resmi bir belge olarak karşımıza çıkmaktadır. Noter mesleğinde çalışmak isteyen kişilerin ise bilmesi gereken en önemli şey şudur. Noter, herhangi bir memur değildir ve noter olabilmek için öncelikli olarak bir Hukuk Fakültesi’ni bitirmiş olmak gerekmektedir. Hukuk fakültesini bitiren adaylar ise doğrudan noter olamazlar ve öncelikle noter belgesini almaları gerekmektedir. Noter Maaşları 2016 yılında da artış göstermiş ve hukuk fakültesi mezunlarının dudaklarını uçuklatmış durumdadır. Aldıkları ücretler her ne kadar yaptıkları işlemlere göre şekillense de alınan ücretler güncel verilere göre 5 bin liradan başlamaktadır. Çalışılan bölge ya da şehre göre işlem sayısı artıp azalacağından dolayı alınan ücretler 5 bin liranın altına düşebildiği gibi üstüne de çıkabilmektedir.

YORUM EKLE