Müşavir Maaşları 2016

Milyonlarca kişinin yaşadığı ve büyük bir kısmının da ticari işlemlerde bulunduğu ülkemizde mali konuların denetlenmesi ve devletin en büyük geliri olan vergilerin toplanması, belirlenmesi ve bildirilmesi açısından önemli bir göreve sahip olan müşavirler, yoğun ve zahmetli çalışma ortamlarıyla dikkat çekmektedir

Müşavir Maaşları 2016
Milyonlarca kişinin yaşadığı ve büyük bir kısmının da ticari işlemlerde bulunduğu ülkemizde mali konuların denetlenmesi ve devletin en büyük geliri olan vergilerin toplanması, belirlenmesi ve bildirilmesi açısından önemli bir göreve sahip olan müşavirler, yoğun ve zahmetli çalışma ortamlarıyla dikkat çekmektedir. Müşavir olarak çalışmak isteyen ve bu mesleğe kendini yakın gören kişilerin is ekendini geliştirmiş ve iyi bir üniversite eğitimi almış olmaları gerekmektedir.

Mali müşavir ya da ön muhasebe görevlisi olarak çalışan kişilere baktığımız zaman görevlerinin işletme ve işyerlerinin mali işlemlerini belirlemek ve sınıflandırmakla birlikte resmi olarak belirlenmiş kurallara uygun olarak yazılı hale getirilmesinde görev alan kişileri görebilmekteyiz. Müşavir olarak çalışacak kişilerde aranan diğer özelliklere bakacak olursak da adayların herhangi bir üniversiteden iktisadi ve idari bilimler fakültesinde bulunan bölümlerden birisinde eğitim almış olmaları gerekmektedir. Bu bölümlerde adaylara muhasebe, ekonomi, finans ve hukuk alanlarında eğitimler verilmektedir. Bunun ardından mezun olan adayların özel bir sınava girmiş olmaları gerekmektedir. Mali ve hukuki konularda yapılan ve staj başlatma olarak da bilinen sınava giren adayların başarılı olmaları halinde 2 sene sürecek bir staj süresine girmeleri gerekmektedir. Bu stajlar herhangi bir mali müşavir ofisinde ya da özel bir şirketin muhasebe bölümünde yapılması gerekmektedir. Müşavir maaşları staj sürelerinde asgari ücretten başlamakta ve 2 bin liralara kadar çıkabilmektedir. Bunun beraberinde stajını tamamlayan adayların bilgilerini ispatlamak üzere girecekleri yeterlilik sınavlarında da başarılı olmaları gerekmektedir. Zorlu eğitim ve sınav süresini atlattıktan sonra Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir ünvanını alan adaylar dilerlerse kendi ofislerini açabilir dilerlerse de herhangi bir özel şirkette çalışmaya başlayabilirler. Kendi ofisinde çalışan müşavirlerin aldıkları ücretler ise değişken olmakla beraber 4 bin liradan başlamaktadır.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE