Muhtar Maaşları 2016

Ülkemizde demokrasinin gereklerinden birisi olarak belirli aralıklarda seçimler yapılmaktadır. Belediye başkanlığı, başbakan ve cumhurbaşkanı seçimlerinin yanı sıra muhtar seçimleri de belirlenen bu zaman aralıklarında düzenlenmektedir.

Muhtar Maaşları 2016
Ülkemizde demokrasinin gereklerinden birisi olarak belirli aralıklarda seçimler yapılmaktadır. Belediye başkanlığı, başbakan ve cumhurbaşkanı seçimlerinin yanı sıra muhtar seçimleri de belirlenen bu zaman aralıklarında düzenlenmektedir. Hepsinin ayrı bir görevi olan bu kişilerin seçimleri sırasında da büyük bir titizlikle oylar sayılmakta ve en objektif sonuç kamuoyuna yansıtılmaktadır. Bu haberimizde de muhtarlarla ilgili yapmış olduğumuz araştırmalarımızı sizlerle paylaşacağız.

Muhtarlar, mahalle ya da köy gibi alanların yönetiminden sorumlu olan ve halk tarafından yapılan seçim sonucunda göreve başlamaktadırlar. Muhtar seçimleri sırasında adaylar tamamen bağımsızdır ve herhangi bir siyasi partinin adayı kesinlikle olamazlar. Yapılan seçimler sonucunda muhtarlık yarışını kazanan ve göreve başlayan kişilerin, bulundukları makamdaki toplam çalışma süreleri 5 yıldır. Bu sürenin ardından muhtarlar dilerlerse tekrar aday olabilirler ve görevlerine devam edebilirler. Bunun yanı sıra kararları tek başına alamayan muhtarlar, alacakları kararları 4 kişiden oluşan azasıyla beraber almaktadır. Temel görevlerine baktığımızda muhtarlar sorumlu oldukları alanlarda, yol, çeşme ya da köprü gibi yapıları yaptırmakla sorumludurlar. Ayrıca mevcut yapıların iyileştirilmesi ve daha iyi bir hale getirilmesi için de çabalamaktadırlar. Devlet tarafından muhtarlara bir bütçe ayrılmaktadır ve bu bütçeyle de istenilen projeler gerçekleştirilmektedir. Muhtarların diğer bir görevi de alınan resmi kararların halka duyurulmasıdır. Bazı resmi evrakları kişilere sunan muhtarların belirli bir çalışma ofisleri bulunması gerekmektedir. Bu ofislerdeki ilan panolarında ya da duyuru alanlarında Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi’nin almış olduğu kararları sorumlu olduğu bölgede yaşayan halka duyurmak zorundadır. Muhtar Maaşları 2016 yılı içerisinde artış göstermiş ve 2 bin 500 liralara kadar çıkmış durumdadır. Bunun yanı sıra muhtar ofislerinde ihtiyaç duyulan teknolojik cihazlar, devlet tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

YORUM EKLE