Mühendis Maaşları Ne Kadar 2018 (Kamu ve Özel Sektör)

Kamu kurumlarında ve özel sektör firmalarında istihdam etmekte olan mühendis maaşları ne kadar? Mühendislerin 2018 yılı maaşlarını sizlere paylaşıyoruz.

Mühendis Maaşları Ne Kadar 2018 (Kamu ve Özel Sektör)

Ülkemizde bilindiği üzere mühendis kadrolarında ki yığılmalar her sene giderek artıyor. Öyle ki mühendislik fakültelerinden mezun olan öğrencilerin sayısının artması ve kamuya alımların doluluk oranlarından dolayı azalmasından dolayı kamu kurumlarında çalışan mühendis personeli olmak giderek zorlaşmaktadır.

İşin Olsa ekibimize mühendis maaşları hakkında sıklıkla sorular geldiği için sizler için bu içeriği oluşturduk. Peki kamu kurumlarında çalışan mühendis maaşları ne kadar, özel sektör firmalarında çalışan mühendis maaşları ne kadar? Mühendislerin maaşlarını sizler için paylaşıyoruz.

KAMU ve ÖZEL SEKTÖR MÜHENDİS MAAŞLARI

Öncelikle adaylarımıza kamu kurumlarında çalışan mühendislerin maaşları hakkında bilgi verelim. 2018 yılı Ocak ayında yapılan zamlar ile yeni atanan 4/1 dereceli mühendisler 4 bin 900 TL civarında maaş ile başlamaktadır. Derecesi yüksek olan memurlar 5 bin lirayı geçkin maaş almaktadır. Peki özel sektörde çalışan mühendisler ne kadar maaş alıyor? Mühendis sayısı giderek arttığı için özel sektörde mühendislere düşük maaş veren pek çok firma bulunuyor. Öyle ki mühendis maaşları özel sektör firmalarında 2 bin lira civarından başlamakta ve 5 bin lira, 6 bin liraya kadar yükselmektedir. Tabi kendisini geliştiren mühendis adaylarının aylık aldıkları kazanç daha yüksek olmakta olup yine adayların mezun olduğu mühendislik bölümü de oldukça önemlidir.

DİĞER MESLEK MAAŞLARI BURADA

YORUM EKLE
YORUMLAR
adem
adem - 4 yıl Önce

polis 4800 tl mühendis 4900 tl. ülkenin özeti okumayın diyor

servet
servet - 4 yıl Önce

Türkiye'de mühendislik okumak enayiliktir. Onca hesap kitap proje deney araştırma falan gece gündüz vize final ödev tez bilimsel makale proje sosyal yaşam sıfır üniversitede yurt sorunu parasızlık aileye yük olma bir unut oku gel özel sektörde 2000 TL ye çalış. marketlerde bile okumamış insanlar 2000 TL den fazla maaş alabiliyor? Gerçek bir mühendisin maaşı polis maaşının 10 katı kadar olmalı ki O gerçek olan mühendis gerçekten Üretim yapabilen keşfedebilen ülkeye faydası olan bir insan olmalıdır. gerçekten çalışırken insan azda olsa mecburen paraya bakma zorundadır. Gerçek olan mühendis niçin 4-5 bin ücrete kendini parçalasın.