Mühendis Maaşları 2016

Üniversiteye giriş sınavlarının yaklaşmasıyla beraber sınavlara girecek olan genç adayların kafası şu sıralar sadece ve sadece hangi mesleği seçecekleri konusunda oldukça meşguldür. İyi bir eğitim alarak geleceğini kurtarmak isteyen gençlerin karşısında çok fazla meslek grubu olduğundan dolayı onların işi biraz daha zordur.

Mühendis Maaşları 2016
Üniversiteye giriş sınavlarının yaklaşmasıyla beraber sınavlara girecek olan genç adayların kafası şu sıralar sadece ve sadece hangi mesleği seçecekleri konusunda oldukça meşguldür. İyi bir eğitim alarak geleceğini kurtarmak isteyen gençlerin karşısında çok fazla meslek grubu olduğundan dolayı onların işi biraz daha zordur. Çalışılan meslekle birlikte yıllarını geçirecek olan kişilerin sevdikleri ve yapabilecekleri bir işte çalışmaları oldukça önemlidir.

Sayısal konularda daha yetenekli olan ve üniversite sınavları için de bu sayısal konuları tercih edecek olan kişilerin karşısında en canlı olan meslek grubu mühendisliklerdir. Oldukça çeşitli olan mühendislik gruplarından en çok talep gören mühendislik grubu inşaat, makine, endüstri ve jeoloji mühendislikleridir. Zorlu bir eğitim sürecinin sonucunda dahil olunacak olan bu mesleklerde çalışan kişilerde dikkat çeken en önemli yön ise alınan ücretler ve hayat şartlarındaki kalitedir. Zor şartlardan geçerek eğitimini tamamlayan mühendislerin aldıkları ücretlerin fazla olması onların hak ettiği ücreti yine de karşılamamaktadır. İnşaat mühendislerini ele alacak olursak; masa başındaki çizimlerinin, matematiksel hesaplarının yanı sıra zemin analizlerini de yapması gereken inşaat mühendisleri, evin hemen her noktasıyla ilgili çizim yapmak zorundadır. Bundan dolayı bu meslek grubunu seçecek olan adayların her şeyden önce dikkatini toplayabilen, zamanı iyi bir şekilde yönetebilen ve yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilecek kişilerden oluşması gerekmektedir. Bu şartları tamamlayan ve kendini inşaat mühendisliğine yakın gören kişiler bu meslek grubundan büyük başarılar elde edecektir. Ayrıca mühendis maaşları ele alacak olursak kamu sektöründe çalışan kişilerde hemen hemen denk ücretlerin olduğunu görebiliriz. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan mühendislerin aldıkları ücretler 3 bin liradan başlayıp 6 bin liraya kadar çıkarken özel sektörde bu fiyatlar 5 bin liradan başlamaktadır.
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2017, 23:19
YORUM EKLE